Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Uluslararası Yolcular için Covid Aşı Zorunluluğunu Kaldırıyor

ABD, hava yolları ile seyahat eden uluslararası yolcular için Covid-19 aşı zorunluluğunu önümüzdeki hafta kaldırıyor.
ABD Uluslararası Yolcular için Covid Aşı Zorunluluğunu Kaldırıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD, 2021 yılında uluslararası yolcular için Covid-19 aşısının yapılmış olmasını zorunlu kılmıştı. Tüm dünyanın pandemide önemli şekilde ilerlemesi ve vakaların azalması sebebiyle bu zorunluluk kaldırıldı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, alınan aşı zorunluluğu kararının, federal çalışanlar ve hava yolları ile seyahat eden uluslararası yolcular için 11 Mayıs itibarıyla sona ereceği bildirildi.

Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlıkları (HHS) ile İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) da bugün, okullarda, sağlık kurumlarında ve kara sınırından gelen Amerikan vatandaşı olmayan kişiler için aşı zorunluluğunu sona erdirme sürecini başlattıklarını açıkladı.

Bugüne kadar aşıyı zorunlu hale getirmeleri sayesinde milyonlarca insanın hayatının kurtulduğuna dikkat çekildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, aşı zorunluluğunun kaldırılmasıyla birlikte yasa dışı yöntemlerle ABD’ye gelen düzensiz göçmenlerin işlemlerinin, Ulusal Acil Durum kapsamından çıkarılarak, 8. madde çerçevesinde ele alınacağını duyurmuştu.

Düzensiz Göçmenler Sınır Dışı Edilecek

Buna göre sınırda yakalanan göçmenler derhal sınır dışı edilecek, 5 yıla kadar giriş yasağı konulacak ve bu ihlali birkaç kez üst üste yaparlarsa, tutuklanabilecekler.

GCM Yatırım Banner

ABD yönetimi, pandeminin yoğun olduğu zamanlarda, ABD Anayasası’nın kamu sağlığı, sivil haklar ve toplumsal refah hükümlerini içeren 42. maddesi kapsamında, Amerikan topraklarına gelen düzensiz göçmenleri hızlı bir şekilde sınır dışı ediyordu.

Bu arada Worldometer verilerine göre salgının hayatımıza girdiği 2019 yılının son aylarından bu yana dünya genelinde 687 milyon 225 bin kişi Covid-19’a yakalandı. Bunların 6 milyon 866 bini hayatını kaybetti.

ABD’de ise vaka sayısı 106 milyon 678 bin, can kaybı 1 milyon 161 bin olarak kaydedildi. (Kaynak:AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.