Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisi, Uluslararası Öğrencilerdeki Düşüşle Milyarlarca Dolar Kaybediyor

Geçmiş yıllarda zirvedeki yeri tartışmaya kapalı olan ABD üniversiteleri, son yıllarda uluslararası öğrenci kayıtlarında düşüş yaşıyor ve bu durum ekonomiyle milyarlarca dolara mal oluyor.
ABD Ekonomisi, Uluslararası Öğrencilerdeki Düşüşle Milyarlarca Dolar Kaybediyor
HABER GİRİŞ

Daha az sayıda uluslararası öğrenci Amerika Birleşik Devletleri’ne geliyor ve bu durum Amerikan üniversitelerine ve ekonomiye zarar veriyor. Uluslararası bir profesyonel eğitimciler birliği olan NAFSA’nın tahminlerine göre 2016 sonbaharından bu yana uluslararası öğrenci kaydındaki sürekli düşüş ABD ekonomisine 11.8 trilyon dolara ve 65.000’den fazla işe mal oldu.

NAFSA direktörlerinden Rachel Banks; “Çok sayıda değişken var ancak rakamları bu yönde hareket etmeye zorlayan şey büyük ölçüde mevcut yönetimin politikaları ve söylemleri oldu” dedi.

Uluslararası Öğrenciler Arasında Vize Zorlukları ve Güvensizliğin Arttığına Dair Bir Algı Var

Uluslararası Öğrenciler Arasında Vize Zorlukları ve Güvensizliğin Arttığına Dair Bir Algı VarNAFSA anket verileri, uluslararası öğrenciler arasında ABD’de vize almanın zorlaştığı ve ülkedeki güvensizliğin arttığına dair bir algı olduğunu gösterdi. Banks konuya ilişkin şu değerlemede bulundu:

“Bu sadece mevcut yönetim tarafından ifade edilen göçmen karşıtı söylem değil, aynı zamanda ülkedeki silahlı şiddet konusunda da endişeler artıyor. Birçok saldırı oldu ve bunlar dünya çapında rapor edildi ve ebeveynler çocuklarını ders çalışmaya göndermek için yer düşünürlerken kesinlikle bunların hepsini göz önünde bulunduruyorlar.”

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın Open Doors raporuna göre yeni uluslararası öğrenci kayıtları, 2018-2019 akademik yılında yüzde 0.9 oranında azalırken, önceki yılki yeni kayıtlarda yüzde 6.6’lık düşüş yaşanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk üç yıllık düşüşünü temsil etti. Ne var ki Trump yönetiminin, düşük kayırlar için farklı bir açıklaması vardı. ABD Dışişleri Bakanlığı Eğitim ve Kültürel İşler Bürosu’ndan Caroline Casagrande, uluslararası öğrencilerin ABD okullarının yüksek maliyeti yüzünden vazgeçtiklerini söyledi.

Casagrande, geçen hafta gazetecilerle yaptığı konuşmada, Trump yönetiminin uluslararası öğrencilere ulaşmak ve ABD’deki eğitim maliyetini azaltmak için her zamankinden daha fazla çaba sarf ettiğini dile getirdi.

Uluslararası Öğrencilerdeki Düşüşün ABD’ye Maliyeti

Uluslararası Öğrencilerdeki Düşüşün ABD’ye MaliyetiUluslararası öğrencilerin kaybı birçok üniversiteye maddi zarar veriyor. Örneğin Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, 2016 ile 2019 arasında uluslararası öğrencilerdeki düşüşün 6.5 milyon dolarlık yüzde 26 gelir düşüşe neden olduğunu belirtti. NAFSA da her yedi uluslararası öğrenci için üç ABD işinin yaratıldığını ya da desteklendiğini savunuyor.

Kurum tarafından hazırlanan yeni bir rapor da halen ABD kolejlerine ve üniversitelerine kayıtlı bir milyondan fazla uluslararası öğrencinin ABD ekonomisine yaklaşık 41 milyar dolar katkıda bulunduğunu ve 2018-2019a akademik yılında 458.290 işe destek sağladığını bildirdi. Uluslararası öğrenciler okul bütçeleri için de önemli çünkü birçok kolej ve üniversite onlardan daha yüksek ücretler alıyor.

Örneğin Peninsula College, yurt içi öğrenciler yaklaşık 5000 dolar öderken uluslararası öğrenciler yıllık 10 bin dolarla ücretlendiriliyor. Peninsula College son iki yıl boyunca uluslararası öğrenci kaydında yüzde 25 düşüş görürken okul 800 bin dolarlık açık yüzünden bazı programları askıya aldı ve 13 pozisyonu kaldırdı.

Peninsula College Başkanı Luke Robins; “Bizim açımızdan bu tersine dönmesini görmek istediğimiz çok farklı seviyelerde sıkıntılı bir eğilim. Bütçe endişe verici olsa da bizim için daha büyük bir şey, uluslararası öğrencilerin kolej kültürümüze ve organizasyonumuza getirdiği şeye gerçekten değer vermemiz.” dedi.

Robins, ABD dolarının diğer para birimleri ile karşılaştırıldığında neredeyse tarihi yüksek seviyelerde olması da dahil olmak üzere birçok faktörün düşüşe katkıda bulunduğunu belirtti. Ancak üniversitede öğrenci hizmetleri başkan yardımcısı olan Jack Huls, en önemli faktörün politika olduğunu öne sürdü.

Çin gibi ülkelerde öğrencilerin vize almasının daha zor hale geldiğini vurguladı. NAFSA’dan Banks, uluslararası öğrenciler için dünya çapında artan rekabete atıfta bulundu. Amerika Birleşik Devletleri’nde öğrenim görmeyi seçen öğrencilerin büyüme oranları düşerken, rakip ülkelerin çift haneli büyüme yaşadıklarını belirtti ve şöyle konuştu: “Kanada, Avustralya ve Çin gibi ülkeler proaktif kayıt stratejileri geliştirdi ve biz öğrencileri çekmek istemiyor gibi görünürken onlar aktif olarak öğrencileri topluyorlar.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.