Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tüketici Kredilerinde Kasım 2022’den Bu Yana En Güçlü Artış

Amerika Birleşik Devletleri'nde tüketici kredileri, 2023 yılının Kasım ayında 23,7 milyar dolarla beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Detaylar haberde;
ABD Tüketici Kredilerinde Kasım 2022’den Bu Yana En Güçlü Artış
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketici kredileri, 2023 yılının Kasım ayında bir önceki aya kıyasla 23,7 milyar dolar yükselişle beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

ABD Merkez Bankası (FED), Kasım 2023 dönemine ilişkin tüketici kredileri verilerini açıklarken ülkede tüketici kredileri bu artışla yaklaşık 5 trilyon 10 milyar dolarlık hacme ulaştı.

Bu, Kasım 2022’den bu yana en büyük artış olurken toplam tüketici kredisini ilk kez 5 trilyon doların üzerine çıkardı

Tüketici kredilerine ilişkin piyasa genel beklentisi, 9 milyar dolar artış yönünde olduğundan veriler beklentilerin üzerinde gelmiş oldu. Tüketici kredileri Ekim 2023 döneminde 5,8 milyar dolar artmıştı.

Tüketici kredileri, bu dönemde yıllık bazda bakıldığında ise yüzde 5,7 oranında yükseliş gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönem içinde kredi kartı ve benzeri devir yapan krediler aylık bazda 19,1 milyar dolar artış gösterdi. Devir yapan krediler, Kasım’da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17,7 (önceki ay yüzde 2,7) yükseldi.

Ev, otomobil ve öğrenci kredisi gibi devir yapmayan krediler ise 4,6 milyar dolarlık artış sergiledi. Devir yapmayan krediler, Kasım’da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,5 (önceki ay yüzde 0,9 artış) yükseldi.

Ekonomistler, tüketici kredisi büyümesindeki keskin artışın muhtemelen tatil alışveriş sezonunun başlamasından kaynaklandığını dile getirdi.

Geriye dönüp bakıldığında FED’in agresif faiz artırımlarının ardından tüketici kredilerinin düşüş eğiliminde olduğu ve bankaların da standartlarını sıkılaştırdığı görülüyor.

Şimdi ise piyasalar, FED’in faiz oranlarını düşürmeye başlamasını beklediği için tüketicilerin daha hızlı borçlanabileceğini bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.