Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tüketici Güveni 1,9 Azalarak Beklentinin Altında Geldi

ABD’nin kritik verilerinden biri olan tüketici güven endeksi açıklandı. Ataman Özyıldırım, verileri değerlendirdi. İşte detaylar;
ABD Tüketici Güveni 1,9 Azalarak Beklentinin Altında Geldi
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) öncü verilerinden biri olan ve tüketicilerin eğilimlerini ölçen Tüketici Güven Endeksi açıklandı. Buna göre endeks Ocak ayında geçen aya kıyasla 1,9 puan azalarak 107,1’e düştü. Piyasalar, söz konusu verinin 109 değerini almasını bekliyordu. Raporda Aralık ayına yönelik tüketici güveni 109’a güncellendi.

Amerikalı tüketicilerin iş ve iş gücü piyasası şartlarına yönelik değerlendirmelerini gösteren mevcut durum endeksi, Ocak’ta 3,5 puan artışla 150,9 seviyesine çıktı.

Gelecek sürece ilişkin ekonomik anlamda ışık tutan beklentiler endeksi söz konusu dönemde 5,6 puan düştü ve 77,8’e geriledi.

Conference Board’ın Kıdemli Ekonomi Direktörü Ataman Özyıldırım, verileri değerlendirdi. Bu ay gelen düşüş verisine rağmen tüketici güveninin geçen yılın en düşük seviyesi olan Temmuz verisinin üstünde olduğunu belirtti.

Özyıldırım, 2023’ün başında tüketicilerin ekonomik ve iş gücü piyasa koşullarına yönelik değerlendirmelerinin iyileştiğini, fakat beklentiler endeksinin önümüzdeki 6 aya ilişkin ekonomik kaygılardan dolayı Ocak ayında düştüğünü ifade etti. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın