Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tüketici Güven Endeksi 2 Yılın En Yüksek Seviyesine Çıktı!

Yayımlanan verilere göre ABD Conference Board Tüketici Güven Endeksi, Ocak ayında son iki yılın en yüksek seviyesine çıktı. Detaylar haberin devamında;
ABD Tüketici Güven Endeksi 2 Yılın En Yüksek Seviyesine Çıktı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Conference Board tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin Ocak ayı tüketici güveni verileri yayımlandı. Amerikalı tüketicilerin eğilimlerini ölçen Tüketici Güven Endeksi’ne ilişkin Ocak ayı verileri, son iki yılın en yüksek seviyesini işaret etti.

Tüketici Güven Endeksi, Ocak’ta aylık 6,8 puan artışla 114,8’e yükselerek Aralık 2021’den sonraki en yüksek seviyesine çıkmış oldu.

Tüketici Güveninin söz konusu dönemde 115 değerini alacağı tahmin ediliyordu. Dolayısıyla veri, piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Ocak ayında da iyileşmeye devam eden endeks, geçen yıl Aralık ayında ise 108 seviyesinde (110,7’den revize edildi) hesaplanmıştı.

ABD Tüketici Güven Endeksi Yıllık Grafik
Kaynak: The Conference Board

Uzmanlar, tüketici güveninin uzun bir aranın ardından enyüksek seviyeye çıkmasının arkasında yavaşlayan enflasyon ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) yakın zamanda faiz indirimlerine başlayacağı beklentilerinin olduğunu belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

Amerikalı tüketicilerin iş ve iş gücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerini yansıtan Mevcut Durum Endeksi, Ocak’ta 14,1 puan artarak 147.2’den 161,3‘e yükseldi.

Geleceğe yönelik kısa dönemli değerlendirmeleri yansıtan Beklentiler Endeksi, aynı dönemde 1,9 puan artışla 81,9’dan 83,8‘e çıktı.

Öte yandan bir yıllık tüketici enflasyon oranı beklentisi yüzde 5,2 seviyesine gerileyerek Mart 2020’den bu yana en düşük seviyeye indi.

Conference Board Baş Ekonomisti Dana Peterson, verilere dair değerlendirmelerde bulundu. Tüketici güveninde gözlemlenen artışı, yavaşlayan enflasyon, faiz indirimlerine başlanacağı beklentisi ve olumlu seyreden istihdam koşullarına bağladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.