Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ticaret Bakanı Raimondo Çip Endişesiyle Kongre’ye Seslendi

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Kongre'yi ulusal güvenlik ve ekonominin geleceğini korumak için çip endüstrisini güvence altına almaya çağırdı.
ABD Ticaret Bakanı Raimondo Çip Endişesiyle Kongre’ye Seslendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo bugün Kongre’yi ulusal güvenliği ve ekonominin geleceğini korumak için CHIPS for America Act isimli yasayı onaylamaya çağırdı.

2026’ya kadar çip ekipmanı veya üretim tesisi yatırımı için gelir vergisi kredisi sağlayarak ABD yarı iletken üretimi, araştırma-geliştirme ve tedarik zinciri güvenliğine yatırımı amaçlayan tasarıya çağrı dikkat çekti. Geçen yıldan bu yana devam eden küresel yarı iletken çip sıkıntısı, başta otomotiv sektörü olmak üzere bir dizi sektöre zarar verdi.

ABD Ticaret Bakanı da bu duruma atıfla İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu’nda çip sektöründe güvenliğin önemini vurguladı.

CNBC’ye verdiği demeçte; “Bu çok büyük bir ulusal güvenlik sorunu ve friend-shoring yerine Amerika’da çip yapmaya geçmemiz gerekiyor” dedi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından ortaya atılan friend-shoring deyimi, küresel ekonomide nasıl çalışılacağı ve küresel ekonomik sistemin nasıl yönetileceği konusunda bir dizi norm ve değere güçlü bir şekilde bağlı olan ülkelerle çalışmayı ifade ediyor.

ABD Ticaret Bakanı, Kongre’nin ilgili çip yasasını hızlı bir şekilde onaylamaması durumunda kaybedecekleri fırsatlardan da bahsetti. Bu noktada Başkan Joe Biden ile birlikte ziyaret ettikleri Güney Kore’deki dünyanın en büyüğü olan bir Samsung tesisine ziyarete atıfta bulundu. Ticaret Bakanı, ABD’de inşa edilecek benzer bir büyüklükte üretim operasyonu için çağrılarını yinelerken şöyle dedi:

GCM Yatırım Banner

“Kongre, yasayı hızla onaylamazsa, bunu kaybedeceğiz. Intel, Micron, Samsung… Onlar büyüyorlar, geleceğin tesislerini inşa edecekler. Kongre hızlı hareket etmezse, bunlar Amerika’da inşa etmeyecekler. Asya ve Avrupa’da inşa etmeye devam edecekler ve bizim bunu kaybetme riskimiz var.”

ABD’nin çip konusunda dışa bağlılığını vurgulayan Raimondo, Tayvan’ı örnek gösterdi. Amerika’nın en gelişmiş çiplerinin yüzde 70’ini Tayvan’dan aldığını ve bunların askeri teçhizattaki çipler olduğunu belirtti.

“Bunların hepsini Tayvan’dan mı almak istiyorsun? Bu güvenli değil” diyerek ithalatın, ticari tehdidin yanında Amerikan ulusal güvenliğinde oynadığı kritik rolün de altını çizdi. “Çiplerimizin üçte ikisini Tayvan’dan alıyoruz ve bunlar Amerikalıları güvende tutmak için ihtiyacımız olan çipler. Bunları Amerika’da yapmalıyız, nokta.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.