Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ticaret Açığında Beş Ayın En Düşük Seviyesini Gördü

ABD'nin ticaret açığı Mayıs ayında gerileyerek son 5 ayın en düşük seviyesini gördü. Dış ticarette en çok açık verilen ülke ise yine Çin oldu.
ABD Ticaret Açığında Beş Ayın En Düşük Seviyesini Gördü
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı’nın Ekonomik Analiz Bürosu (BEA), Mayıs 2022 dönemi ticaret verilerini yayımladı.

Verilerde, Amerikan ekonomisinde ticaret açığının Mayıs ayında 85,5 milyar dolara düştüğü görüldü. Yılbaşından bugüne ticaret açığı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38,4 artarak 126,5 milyar dolar seviyesinde kaydedildi.

ABD ekonomisinde, artan fiyatlar ve yavaşlayan iç talebin ithalatı baskılamasıyla birlikte, Mayıs ayı piyasa tahminleri 84,9 milyar dolar olmuştu. Ancak açıklanan rakam, 2022 yılının Mayıs ayında ticaret açığının 1,1 milyar dolar azaldığını gösterdi. Böylece beş ayın en düşük seviyesine geriledi.

İhracatta Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesi Görüldü

BEA raporuna göre, Mayıs ayı ihracatı bir önceki aya göre 3 milyar dolar artarak 255,9 milyar dolara ulaştı. Böylece tüm zamanların en yüksek seviyesi kaydedildi.

Yıllık bazda bakıldığında, ihracat yüzde 19,4 artarak 197,1 milyar dolara yükseldi.

GCM Yatırım Banner

İhracattaki aylık olarak yüzde 1,2’lik artışın endüstriyel malzeme, ham petrol, doğal gaz, ilaç müstahzarları ve finansal hizmetlerin satışlarının teşvikiyle sağlandığı aktarıldı.

İthalat Arttı, Tüketim Malları Alımları Daraldı

Mayıs ayı ithalatı bir önceki aya göre 1,9 milyar dolar artarak 341,4 milyar dolar oldu.

Aylık bazda ithalatta ham petrol ve diğer petrol ürünleri, seyahat ve ulaşım öncülüğünde  yüzde 0,6’lık daha hafif bir artış yaşanırken, tüketim malları alımları azaldı. Yıllık bazda bakıldığında, ithalat yüzde 24 artarak 323,6 milyar dolara yükseldi.

Ticaret Açığında Çin Birinci Sırada

Mayıs rakamlarına göre fazla verilen ülke ve bölgeler; Güney ve Orta Amerika, Hollanda, Birleşik Krallık, Brezilya, Singapur ve Belçika oldu. Açık verilen ülkeler arasında ise; Çin, Avrupa Birliği, Vietnam, Meksika, Kanada, Almanya, İrlanda ve Japonya yer aldı.

Bu ülkeler arasında birinci sırada bulunan Çin ile olan açık 2,8 milyar dolar azalarak 32,2 milyar dolara geriledi. İhracat 0,5 milyar dolar artışla 12,5 milyar dolar; ithalat 2,3 milyar dolar düşüşle 44,7 milyar dolar oldu.

Şubat verilerinde de ticaret açığı verilen ülkeler arasında en yüksek rakam 7,9 milyar dolarlık artışla 41,2 milyar dolara çıkan Çin’in olmuştu.

Meksika ile olan açık 1,6 milyar dolar azalarak 9,9 milyar dolar seviyesine geriledi. İhracat 0,8 milyar dolar yükselerek 28,7 milyar dolara; ithalat 0,7 milyar dolar azalarak 38,6 milyar dolara indi.

Kanada ile olan açık 0,9 milyar dolar yükselerek 9,8 milyar dolara çıktı. İhracat 1,1 milyar dolar düşerek 29,5 milyar dolara; ithalat 0,2 milyar dolar azalarak 39,3 milyar dolara geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın