Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ticaret Açığı Rekor Seviyelerdeyken Çin İlk Sırada Yer Aldı

ABD'nin dış ticaret açığı Şubat'ta hafif gerileyerek rekora yakın kaldı. Dünyanın en büyük ekonomisinin en çok açık verdiği ülke ise Çin oldu. Rakamlar aşağıda;
ABD Ticaret Açığı Rekor Seviyelerdeyken Çin İlk Sırada Yer Aldı
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre dış ticaret açığı Şubat’ta 89,18 milyar dolarla rekor seviyelerin hemen altında kaldı.

Bu, Ocak ayındaki 89,22 milyar dolarlık rekor açığın ardından geldi. Dış ticaret açığı, güçlü talep ve artan petrol fiyatları arasında ithalattaki artışın sürmesinden kaynaklandı.

İthalat Şubat’ta yüzde 1,3 artarak 317,8 milyar dolarla rekor kırdı. Rekoru yönlendiren başlıca faktörler ham petrol, diğer kimyasallar, diğer petrol ürünleri, akaryakıt, sermaye malları, fikri mülkiyet kullanım ücretleri oldu. Tersine binek otomobil ithalatında azalma kaydedildi.

İthalat gibi rekor kıran ihracat ise yüzde 1,8 artışla 228,6 milyar dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. İhracata temel katkılar; akaryakıt, metalürjik dereceli kömür, ilaç müstahzarları ve seyahat satışlarından geldi. Tersine sivil uçak sevkiyatları azaldı.

Çin ile Ticaret Açığı 7,9 Milyar Dolar Arttı

Şubat rakamlarına göre fazla verilen ülke ve bölgeler Güney ve Orta Amerika, Hong Kong, Singapur, Brezilya ve Birleşik Krallık oldu. Ticaret açığı verilen ülkelere bakıldığında ise en yüksek rakam 7,9 milyar dolarlık artışla 41,2 milyar dolara çıkan Çin’in oldu.

GCM Yatırım Banner

Ardından 17 milyar dolarlık açıkla Avrupa Birliği geldi.

Ticaret açığı verilen diğer ülkeler sırasıyla 9,8 milyar dolarla Meksika, 6,8 milyar dolarla Kanada, 5,4 milyar dolarla Almanya, 5,1 milyar dolarla Japonya, 4,2 milyar dolarla Tayvan, 4,1 milyar dolarla Güney Kore, 3 milyar dolarla İtalya, 2,2 milyar dolarla Hindistan, 1 milyar dolarla Suudi Arabistan ve yine 1 milyar dolarla Fransa oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.