Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ticaret Açığı Haziran’da 6 Aylık Dibi Gördü!

ABD’nin dış ticaret verileri yayımlandı, ülkenin ihracat verilerine bakıldığında yükselişin devam ettiği belirtildi. İşte detaylar;
ABD Ticaret Açığı Haziran’da 6 Aylık Dibi Gördü!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Ticaret Bakanlığı bugün Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Haziran ayı ticaret dengesi verilerini açıkladı. Ülkenin ticaret açığı beklenenin de altına düştü.

ABD’nin ticaret açığı 80,1 milyar dolarlık piyasa tahminlerine kıyasla, Haziran’da 5,3 milyar dolar azalarak altı ayın en düşüğü olan 79,6 milyar dolara geriledi.

Mayıs ayı verilerinde dış ticaret açığı 84,9 milyar dolar olarak revize edilmişti.

İhracat Rekor Tazeledi!

Toplam ihracat yayımlanan verilere göre yüzde 1,7 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 260,8 milyar dolara ulaştı. İhracat artışının sebebi olarak artan enerji fiyatları ve yükselen gıda maliyetleri gösterildi.

ABD’de Haziran ayı ithalatı ise Mayıs ayındaki verilere kıyasla yüzde 0,3 azalarak 340,4 milyar dolara geriledi. Otomotiv sektöründeki daralma başlıca sebep olarak gösterildi.

GCM Yatırım Banner

Geçtiğimiz üç aylık hareketli ortalamaya göre Haziran ayı ABD’nin mal ve hizmet açığı 9,3 milyar dolar azalarak 83,7 milyar dolara geriledi.

ABD’de ortalama ihracat Haziran’da 5,6 milyar dolar artarak 256,7 milyar dolara ulaştı. Ortalama ithalat ise Haziran’da 3,8 milyar dolar azalarak 340,5 milyar dolara geriledi.

Ortalama ihracat geçen yılın aynı dönemine göre 46,6 milyar dolar, ortalama ithalat ise aynı dönemde 62,5 milyar dolar artış sergiledi.

ABD’nin mal ihracatı Haziran ayında 3,5 milyar dolar artarak 183 milyar dolara yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.