Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Temsilciler Meclisi’nde 100 Yılın İlk Seçim Krizi

ABD Temsilciler Meclisi, üç oturumda da başkanını seçemeyerek 100 yıllık bir ilk imza attı. Meclis, başkanlık seçimi için dördüncü tura kaldı. İşte detaylar;
ABD Temsilciler Meclisi’nde 100 Yılın İlk Seçim Krizi
HABER GİRİŞ

ABD’de 8 Kasım 2022’de yapılan ara seçimlerin ardından ilk oturumunu yapan 118. ABD Kongresi’nin iki yıllık yeni yasama süreci, başkan seçimi kriziyle başladı. Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi, üçüncü turda da meclis başkanını seçemeyince, oylama ertesi güne ertelendi.

Ülkedeki kurallara göre Temsilciler Meclisi Başkanı seçilmeden yasama organı olarak bilinen Kongre faaliyetlerine başlayamıyor. Yapılan ilk iki turda da yeterli oy çoğunluğu sağlanamadığı için seçim sonuçlanamamış ve vekiller üçüncü kez oylama yapmıştı.

McCarthy Üçüncü Turda da Çoğunluğu Sağlayamadı

Yapılan üçüncü oturumda, Cumhuriyetçilerin çoğunluk lideri Kevin McCarthy bu kez partisinden 202 oy aldı. Muhafazakar Cumhuriyetçilerin 20’si ise Jim Jordan’a oy verdi. Böylelikle McCarthy’nin çoğunluğu sağlamasına izin vermedi.

Temsilciler Meclisi’nin 435 üyesinin, 222’si Cumhuriyetçilerden 213’ü ise Demokratlardan oluşuyor. Ancak ABD’nin Virginia eyaletinden seçilen Demokrat siyasetçi Donald McEachin’in 28 Kasım’da vefat etmesi ile bir koltuk boş kaldı.

McCarthy’nin başkan seçilebilmesi içinse Meclis üyelerinin 218’inden oy alması gerekiyor. Demokrat üyelerin 212’si de üç oylamada parti lideri Hakeem Jeffries için oy kullandı.

GCM Yatırım Banner

Cumhuriyetçiler Arasında Bölünme Var

ABD Temsilciler Meclisi son 100 yıldır ilk kez, yapılan üç oylamada da yeterli çoğunluğa ulaşılamadığı için meclis başkanını seçemiyor. Bu durumsa Cumhuriyetçiler arasındaki bölünmüşlüğü ortaya seriyor.

Başkanlık seçimlerinde dördüncü tursa bir ertesi gün öğleden sonraya ertelendi.

Jim Jordan’ın da içinde bulunduğu Cumhuriyetçi üyelerin birçoğu birlik çağrısı yaptı. Ancak McCarthy’e karşı olan bir grup muhafazakar Cumhuriyetçinin karşı oy vermeyi sürdürmesi oylamayı çıkmaza sürükledi.

Çoğunluk Sağlanana Kadar Seçimler Devam Edecek

McCarthy, partisindeki yeterli sayıda milletvekilini ikna edemediği için son 100 yılda Temsilciler Meclisi başkanlık seçimlerini üç turda da kazanamayan ilk çoğunluk lideri olarak kayıtlara geçti.

ABD’de devlet başkanı ve başkan yardımcılarından sonra Temsilciler Meclisi Başkanı protokolde üçüncü sırada yer alıyor. Ayrıca Temsilciler Meclisi’nde başkan seçilmeden faaliyetlere başlanamıyor.

Tüm bu sebeplerden milletvekilleri yeni başkanın seçilebilmesi için gereken çoğunluğu elde edene kadar oylamaya sürecek. McCarthy ise söz konusu süreçte partisindeki isimleri ikna etmek çalışacak.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın