Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Temsilciler Meclisi TikTok’un Kaldırılması için Talimat Verdi

ABD Temsilciler Meclisi, Çin'in video uygulaması TikTok'un milletvekilleri ve personeller tarafından kaldırılması için mesaj gönderdi. İşte detaylar;
ABD Temsilciler Meclisi TikTok’un Kaldırılması için Talimat Verdi
HABER GİRİŞ

Çin’in popüler video uygulaması TikTok’un, ABD Temsilciler Meclisi tarafından yönetilen tüm cihazlarda yasaklanacağı duyuruldu. Personelleri de kapsayacak olan yasanın yakında yürürlüğe gireceği belirtildi.

ABD Temsilciler Meclisi İdari Direktörü Ofisi, tüm milletvekilleri ve personele bir mesaj göndererek uygulamanın bir dizi güvenlik sorunu nedeniyle yüksek riskli kabul edildiğini bildirdi. Bu sebepten Meclis tarafından yönetilen tüm cihazlardan silinmesi gerektiğini söyledi.

ABD eyalet hükümetlerinin Pekin merkezli ByteDance Ltd’ye ait TikTok’u hükümet cihazlarından yasaklayan yeni yasa ayrıca bir dizi hamleyi de kapsıyor.

Uygulama Devlet Tarafından Yönetilen Cihazlardan Engellenmişti

Reuters’ın haberine göre geçen hafta 19 eyalette, Çin hükümeti tarafından uygulamanın Amerikan vatandaşları izlemek ve içeriklerini sansürlemek için kullanabileceğine dair endişeler vardı. Söz konusu endişe sebebiyle uygulama devlet tarafından yönetilen cihazlardan kısmen engellenmişti.

ABD hükümetini 30 Eylül 2023’e kadar finanse etmek için geçen hafta geçirilen 1,66 trilyon dolarlık çok amaçlı harcama tasarısı sunmuştu. Tasarının, TikTok uygulamasını federal olarak yönetilen cihazlarda yasaklanmasına yönelik bir hüküm içerdiği söylenmişti.

GCM Yatırım Banner

Tasarı Biden’ın İmzasının Ardından Yürürlüğe Girecek

Söz konusu tasarının, ABD Başkanı Joe Biden’ın yasayı imzaladığında yürürlüğe gireceğine dikkat çekildi. TikTok ise yeni kurallarla ilgili yorum talebine yanıt vermedi.

ABD Temsilciler Meclisi İdari Direktörü Ofisi’nden bir sözcü Reuters’e verdiği demeçte, “Yürütme organı cihazlarında TikTok’u yasaklayan Omnibus’un kabul edilmesiyle, Meclis için benzer bir politika uygulamak için Meclis İdaresi Komitesi ile birlikte çalıştı.” diyerek bilgi verdi.

Personele gönderilen mesajda cihazında TikTok bulunan herkesle onu kaldırması için iletişime geçileceği ve uygulamanın gelecekte indirilmesinin yasaklanacağına vurguda bulunuldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın