Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Şirketlerinin Çin’e Güveni Dibe Vurdu!

USCBC'nin anketine göre ABD'nin Çin'e olan iş güveni rekor düşüş yaşadı. ABD'nin en büyük endişesi, Covid-19 kısıtlamaları oldu.
ABD Şirketlerinin Çin’e Güveni Dibe Vurdu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’de iş yapan 270’den fazla ABD şirketini temsil eden kuruluş olan ABD-Çin İş Konseyi (USCBC) tarafından yapılan bir ankete göre Amerikan firmalarının Çin’de gelecekteki iş görünümü iyimserliği rekor düşük seviyeye geriledi.

Covid-19 kapanmalarının yatırımları ertelediği bildirilirken, ankete katılan Çin’deki ABD şirketlerinin yüzde 51’i beş yıllık iş görünümleri için iyimserlik ifade etti. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine ABD şirketlerinin güveni geçen sene yüzde 69 olarak açıklanmıştı.

Anketin sonuçlarına göre Çin’in Covid-19 stratejisi, art arda dört yıl boyunca en büyük endişe kaynağı olan ABD-Çin ilişkilerinin yerini alarak şimdi ABD şirketleri için en büyük zorluğu oluşturduğu değinildi.

Sokağa çıkma kısıtlamaları ve yerel kontroller sebebiyle, tüketici talebi üzerinde etkilere neden olduğu söylendi. Şirketlerin operasyonlarını yeniden durdurmak zorunda kalma olasılığının iş ortamına olan güveni sarstığı belirtildi.

İkili gerilimlerin Amerikan şirketlerine zarar verdiği iletilerek, ABD-Çin ilişkilerinde rekor düzeyde endişe duyulduğu görüldü. Jeopolitik baskıların ticari alana sızdığı ve istikrarlı bir ticaret ortamına bağlı olan şirketlerin giderek daha zorlu pozisyonlarda kaldığı vurgulandı.

GCM Yatırım Banner
ABD-Çin Ticari İlişkiler 2022 Grafiği
KAYNAK: USCBC

USCBC’ye göre Çinli müşteriler ABD-Çin gerilimi nedeniyle ABD teknolojisine devam eden erişime ilişkin endişelerinin olduğu eklendi. Çin’in yabancı şirketlere eşit muamele göstereceklerine dair güvence verse bile önemli pazar erişim engellerinin devam ettiği kaydedildi.

Ülkenin ekonomik planlamacılarının Çinli şirketleri desteklemek için sanayi politikalarını genişlettiği vurgulandı. Aynı zamanda yeni Çin veri güvenliğinin ve gizlilik kurallarının çok uluslu şirketler için maliyetlerini orantısız bir şekilde artırma tehdidinde bulunduğuna işaret edildi.

Bu durumların şirket performansını etkileyerek rekor düzeyde karamsarlığa yol açtığına ve gelecekteki yatırımları hakkındaki kararlarını etkilediğine işaret edildi. Aynı zamanda şirketlerin Çin’de ezici bir çoğunlukla kâr elde etmeye devam ettiğinin altı çizildi.

Ankete katılan 117 şirketin olduğu ve Haziran ayında yapıldığı açıklamada yer aldı. Ankete katılan firmaların yüzde 89’unun Çin’deki faaliyetlerinde kârlı olduğu belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.