Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Savaş Gemisi Çin Kontrolündeki Sulara Girdi

ABD savaş gemisinin, Güney Çin Denizi'nde bulunan Çin kontrolündeki bir adanın yakınında seyrettiği açıklandı. Detaylar haberde;
ABD Savaş Gemisi Çin Kontrolündeki Sulara Girdi
HABER GİRİŞ

Tayvan Boğazı’nda artan gerilimin ortasında ABD Donanması, güdümlü füze destroyeri USS Milius’un Güney Çin Denizi’nde Çin’in hakimiyetindeki ada sularına girdiğini duyurdu. Söz konusu yer ise Çin’in kontrolündeki en önemli adalardan biri olarak kabul ediliyor.

ABD donanması tarafından yapılan açıklamada, bu eylemle uluslararası hukuka uygun olarak Güney Çin Denizi’ndeki Spratly Adaları yakınında seyir hakları ve özgürlüklerini teyit ettiği savunuldu.

Mischief Kayalıkları çevresinde 12 deniz millik bir alan içerisinde hareket ettiği belirtildi. Bahsedilen alansa Tayvan adasının güney ucundan bin 400 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Mischief Kayalıkları, Filipinler’in Palawan adasının batısında yer alıyor.

Donanma açıklamasında, bölgede normal operasyonlar yürüttüğünü savundu. ABD, operasyonun sonrasında Milius’un aşırı talep bölgesinden çıktığını ve Güney Çin Denizi’ndeki operasyonlarına devam ettiğine dikkat çekti.

Çin Tarafı ABD’li Savaş Gemisini Uyardı

Çin Halk Kurtuluş Ordusu da ABD’nin söz konusu eylemini değerlendirerek, ABD gemisinin Çin’in onayı olmadan yasa dışı bir şekilde resif yakınındaki sulara girdiğine işaret etti. Çin’in, ABD savaş gemisini izleyip uyardığını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’nin Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile görüşmesi Çin’i öfkelendirmişti. Bunun üzerine Çin Çarşamba günü Tayvan çevresinde geniş çaplı tatbikatlar başlattı.

Çin, her sene trilyonlarca dolarlık ticaretin aktığı bölgede geniş alanlar üzerinde hak iddia ediyor. Güney Tiyatro Komutanlığı ise konuya ilişkin, “Çin, Güney Çin Denizi’ndeki adalar ve çevredeki deniz alanı üzerinde tartışılmaz bir egemenliğe sahiptir.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.