Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Salgınla Vurulmadan Önce Konut Fiyatlarının Yükseldiği Ortaya Çıktı

Koronavirüs endişelerinin en ciddi boyutlara yükseldiği ABD'de salgın henüz başlamadan önce ülkedeki konut fiyatlarının arttığı ortaya çıktı.
ABD Salgınla Vurulmadan Önce Konut Fiyatlarının Yükseldiği Ortaya Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel salgından en kötü darbeyi yiyen ABD’de nihayet vaka sayısında düşüş olduğu haberleri gelmeye başladı. Dünya genelinde vaka sayısı 3 bini aşarken, bilindiği gibi ABD bunun üçte birlik kısmını oluşturuyordu. Ülkede hemen her sektör pandemiden nasibini alırken işsizlikle mücadele eden vatandaşlar da çaresiz kalmış durumda.

ABD’nin konut sektörü de hiç şüphesiz pandemiden aldığı darbeleri sindirmeye çalışıyor. Ülkede vatandaşlar yaşadıkları evin kirasını ödeyemiyor ve diğer yandan da evsiz kalanlar yaşamını devam ettirebilecekleri bir yer arıyor. Böyle bir durumun ortasında, ABD’de kira balonunun patlama ihtimalleri gündeme gelmişti. Son 10 yıl içinde %150 artan kiralar, birçok vatandaşı evsizliğe mahkum etmişti.

ABD’de konut piyasası krizle çalkalanırken yapılan bir ankette her 1000 Amerikalıdan yarısının ev sahibi olmak için doğru zamanın şuan olmadığını düşündüğü ortaya çıkmıştı. 2019 yılında ev sahibi olmaya sıcak bakan Amerikalıların sayısında bu yıl kaydedilen gerileme, elbette koronavirüs salgınıyla ilişkilendirildi. Pandemiden dolayı tüketici güveni sarsıldı.

Salgın Arefesi Olan Şubat Ayı, ABD Konut Fiyatlarının Yükseldiği Zamanlardı

ABD Konut Fiyat Endeks Grafik
Spindices

2019’un  son günlerinde Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan koronavirüs, özellikle Mart ayı itibarıyla ABD’yi etkisi altına aldı. Henüz etkisini göstermediği Şubat aylarında ABD’de S&P CoreLogic Case-Shiller ulusal konut fiyat endeksinin %4,2 artış kaydettiği ortaya çıktı. Seviyenin Ocak’ta kaydedilen %3,9’dan yüksek olması dikkat çekti.

ABD’nin 10 eyaletinde konut fiyat endeksinin yıllık %2,9 arttığı ve 20 bölgede ise konut fiyat artış oranının %3,1den %3,5’e yükseldiği tespit edildi. Salgınla mücadele kapsamında kredi faizlerini aşağı çeken FED ve beraberinde konutlara gelen talep fazlalığı fiyatlardaki yükseliş trendini güçlendirdi.

GCM Yatırım Banner

Oldukça düşük faiz oranları hala geçerliliğini korusa da bununla birlikte arz da düşüyor. Ve şu da bir diğer önemli nokta ki, salgın nedeniyle konut taleplerinde ciddi düşüşler olması bekleniyor. Ülke ekonomisinin normale dönmesi ise CNBC tarafından yapılan bir ankete göre 2022 yılını bulacak.

ABD’nin bundan sonraki verilerine yansıyacağı düşünülen pandemi etkileri, henüz Şubat’ta hissedilmemiş. Mart ayında kilitlenen ekonomideki bu durum muhtemelen önümüzdeki ayın verilerinde hissedilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.