Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, Rus Petrolüne Tavan Fiyatın Nasıl Uygulanacağını Açıkladı

ABD Hazine Bakanlığı, daha önce alınan yaptırım kararı kapsamında, Rus petrolüne tavan fiyat uygulama planına ilişkin rehberi paylaştı. Detaylar geliyor...
ABD, Rus Petrolüne Tavan Fiyatın Nasıl Uygulanacağını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazinesi Bakanlığı, özel sektörün programa uymak için ihtiyaç duyduğu belgeleri sunma kapsamında, Rus petrolünün fiyatına ilişkin önerilen üst sınırı için uyumluluk yönergelerini paylaştı.

Hazine’nin Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından yayınlanan kılavuz, özel şirketlere, Rus petrolünün diğer G7 üyeleriyle birlikte ABD tarafından belirlenen bir fiyattan veya altında satıldığına dair sertifika isteyerek üst sınırı uygulama görevi veriyor.

Rehber, Eylül başında G7 ülkelerinin Rus petrolüne tavan fiyat uygulama konusunda anlaşmaya varmasının ardından geldi. G7 ülkelerinin maliye bakanları, Rusya ile savaşan Ukrayna’ya desteğin sürdürülmesi kapsamında bu adımın atıldığını söylemişti.

Şirketler için Rehber Yayınlandı

Kılavuz, uluslararası petrol ticaretini kolaylaştıran sigorta şirketlerine ve finans firmalarını kapsıyor. Üst sınırın, Avrupa Birliği’nin deniz yoluyla taşınan petrol ve rafine ürünlerle ilgili hizmetlere ilişkin yasağının uygulanmasına paralel olarak, ham petrol için 5 Aralık’a ve petrol ürünleri için 5 Şubat’a kadar uygulanması planlanıyor.

OFAC, programın deniz yoluyla taşınan Rus petrolünün tedarik zincirindeki her bir tarafın petrolün fiyat sınırında veya altında satın alındığını göstermesine veya onaylamasına izin veren bir kayıt tutma ve onaylama sürecine dayanacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Doğru Bilgi Paylaşımı İsteniyor

Klavuza göre emtia komisyoncuları ve rafineriler gibi olağan iş akışı içinde fiyat bilgilerine düzenli olarak doğrudan erişimi olan şirketlerin, deniz yoluyla taşınan Rus petrolünün fiyat sınırında veya altında satın alındığını gösteren belgeleri tutması ve gerektiğinde paylaşması isteniyor.

Fiyatlandırma bilgilerine doğrudan erişimi olmayan firmaların bunu talep etmesi gerektiği ve fiyat bilgisi alamıyorlarsa müşterinin fiyat tavanının üzerinde deniz yoluyla taşınan Rus petrolünü satın almayacağını taahhüt ettiği müşteri beyanlarını sunması şart koşuluyor.

OFAC açıklamasında, “Bu kayıt tutma ve tasdik süreci, hizmet sağlayıcılar için yaptırımların ihlaline ilişkin sorumluluktan güvenli bir liman oluşturmak üzere tasarlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Kural İhlaline Karşı Uyarı

Açıklamada ayrıca hizmet sağlayıcılardan, fiyat bilgisi sağlamayı reddetme, alışılmadık derecede uygun ödeme koşulları ve manipüle edilmiş nakliye belgelerinin gösterimi dahil olmak üzere, fiyat sınırının olası ihlallerini gösteren uyarılara dikkat etmeleri istendi.

Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Avrupa Birliği ve G7 ülkelerinin küresel nakliye sigortasının yüzde 90’ını ve piyasa için finansman ve ödeme hizmetlerinin çoğunluğunu oluşturduğunu vurguladı.

Ayrıca, G7’nin şirketlerin petrol fiyatları üst sınırına uymasını kolaylaştırmak için çalıştığını ve aynı zamanda bunu aşmaya çalışırlarsa sonuçlar doğuracağını söyledi. Hazine Bakanlığı’nda bir diğer yetkili olan Ben Harris ise ticareti kolaylaştırmak için özel sektör ile iş birliğine ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın