Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Resesyon Algısı Yaratan İnversiyon O Kadar Korkutucu Olmayabilir!

ABD Hazine kıymetlerindeki farklı vadeli borçlanma araçlarında zıt verimlerin gözlenmesi getiri eğrisinde korkutucu sinyaller veren mesajlara neden olurken gelişmeye detaylı bakış.
ABD’de Resesyon Algısı Yaratan İnversiyon O Kadar Korkutucu Olmayabilir!
HABER GİRİŞ

Bazı Federal Reserve yetkilileri, küresel büyümenin yavaşlaması nedeniyle bu tür bir hareketin artan piyasa spekülasyonuna rağmen ABD faiz oranlarını düşürmeyi düşünmenin çok erken olduğunu görüşünü benimsiyor. Tahvil piyasasındaki yeni bir gelişmeye göre, yatırımcılar FED’in faiz oranlarını yükseltmeyi beklediğini ve giderek artan bir şekilde yetkililerin bunları düşüneceğini öngörüyor.

Verim eğrisi inversiyonu adı verilen gelişme, uzun vadeli Hazine gelirlerinin normların tersine çevrilmesiyle kısa vadeli devlet menkul kıymetlerinin altına düştüğünde meydana geliyor. Bu görünüm son zamanlarda geçmiş ekonomik durgunluk dönemlerinde kaydedilen farklı vadeli tahvil getirilerinin ters orantıda birbirini aşması ile kaydedilmişti. Son zamanlardaki tablo da bu manzarayı andırıyor.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan bi röportajında, fiyatları düşürüp düşürmemeyi düşünmeden önce, bazı büyüklüklerde veya belirli bir sürenin tersine çevrilmesi durumlarına dikkat edilmesi gerektiğine inandığını belirtmişti. 10 yıllık hazine bonosundaki verim Avrupa’daki zayıf imalat verilerinin tükenmesinden sonra, Ağustos 2007’den bu yana ilk kez geçen hafta üç aylık hazine bonosundaki getirinin altına düşmüştü.

Piyasa Bozukluğu Değil, Isıtıcısı!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Sürekliliği göstermek için verim eğrisi inversiyonunun haftalarca değil aylarca sürmesi gerekeceğini söyleyen Kaplan, “Birkaç ay devam eden bir inversiyon görürseni bu farklı bir piyasa ısıtıcısıdır. Ancak henüz korkulan durumda değiliz.” dedi. Kaplan, geçen yıl verim eğrisini tersine çevirmek için kısa vadeli fiyatları uzun vadeli oranların üstüne çıkarmak istemeyeceğini söyleyen birkaç FED memurundan biriydi.

Tersine çevrilmiş verim eğrileri tipik olarak bir veya iki yıl önce durgunluktan önce geliyor, ancak bunlar mutlaka bir durgunluk göstergesi olarak algılanmıyor. Bunun yerine, piyasaların FED’in bir sonraki hamlesini azaltmak için piyasaları beklediğinde verim eğrisi tersine dönebiliyor.

GCM Yatırım Banner

Son verim eğrisi inversiyonu tahvil yatırımcılarının beklenenden daha yavaş ekonomik büyüme beklentilerini yansıttığını belirten Kaplan, yatırımcıların haklı olup olmayacağını söylemek için çok erken olduğunu ifade etti. “Piyasaların söylediklerini herhangi bir anda aşırı okumaya ya da aşırı tepki göstermemeye dikkat ederim. Çünkü bir piyasanın değişiklik yapma yeteneği mevcuttur.” dedi.

Değişimler Yakından Takip Ediliyor

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Küresel ekonominin sağlığı konusundaki yenilenen sarsıntılar Çarşamba günü tahvil piyasasında bulunan başka bir cennete daha yol açtı. Getiriler ve tahvil fiyatları ters yönde hareket etti. 10 yıllık Hazine’deki verim, bir önceki gün %2.418’den Çarşamba sabahı %2.363’e geriledi. İki yıllık Hazine getirisi bir gün önceki %2.256’dan %2.198’e düştü.

Vadeli işlem piyasalarında işlem yapma, FED’in kısa vadeli benchmark oranını 30 Nisan – 1 Mayıs arasındaki bir sonraki toplantısı ve Eylül toplantısı %62’ye yükselme olasılığını azaltacağı olasılığı düşünülen diğer bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Çarşamba günü Frankfurt’ta düzenlenen bir konferansta konuşan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Bankanın gerekirse zararlı yan etkileri hafifletirken, ekonomi için negatif oranların faydalarını sürdürmenin yollarını arayacağını söylemişti. Bu seçeneklerden bazıları, büyümenin başarısız olması durumunda ekonomiye daha fazla destek sağlamak için orta adımlar olarak görülüyor.

Charles Evans Görüşleri

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Pazartesi günü Chicago FED Başkanı Charles Evans, ekonomik büyümenin FED yetkililerinin beklediğinden daha fazla kötüleştiğinde Merkez Bankası’nın oranları düşürme potansiyelini vurguladı. FED yetkilileri geçen hafta gösterge faiz oranlarını sabit tuttu ve büyüme tahminlerini bir miktar düşürdüler. (Çoğu, FED’in bu yılki oranları ayarlaması gerekeceğini düşünmüyordu.)

Hong Kong’daki bir konuşmada Bay Evans, FED’in durgunluktan kaçınmaya yardımcı olan bir sigorta poliçesi çıkardığı tarihi bir dönemi vurguladı. 1997 yılının sonlarında, politika yapıcılar birçoğunun faiz oranlarını yükseltmeleri gerekeceğini ummasına rağmen “ihtiyatlı bir bekle ve gör görevini” kabul etmişlerdi. “Kulağa tanıdık geliyor mu?” diyen Evans, FED’in oran artışlarını beklemeye alma konusundaki son hamlesine benzerlik gösterdiğini belirtti.

Evans daha sonra FED’in 1998’in sonunda uluslararası bir finansal kriz sırasında gösterge oranını iki ayın üzerinde, üç ay boyunca üç kez düşürme kararını gözden geçirdi, “Bu risk yönetimi stratejisi nasıl ortaya çıktı? Sonunda ekonomik durumu iyi bir şekilde yıprattı ” dedi.

Powell “Farklı Dünyayız!”

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Geçtiğimiz hafta düzenlediği konferansta FED Başkanı Jerome Powell, 1998 oranındaki indirimleri izleyen bir teknoloji-hisse senedi balonunun, para politikasını hafifletmekte aktif piyasalar için benzer riskleri önleyebileceği endişesi gündemindeydi. Powell “Bugün çok farklı bir dünyadayız. Finansal istikrar açıklarını yüksek görmüyoruz” dedi.

Ekonomistler ve FED yetkilileri de son günlerde verim eğrisi resmini önceki inversiyonlara göre daha çarpıcı hale getirebilecek benzersiz faktörlere dikkat çekti. Mesele sözde prim terimi veya yatırımcıların daha uzun vadeli bir güvenlik sağlamak için talep ettikleri ekstra verim. Küresel Merkez Bankası varlık aktifleri son yıllarda alımlarda bu tür primleri düşürmüştü.

Cornerstone Macro’nun kurucu ortağı Roberto Perli, Salı günü müşterilere bir notta sonuçta vadeli işlemler piyasalarının uyguladığı oranlar, yatırımcıların FED’in gelecek iki yıl boyunca faiz oranlarını düşürmesini beklediğini gösterirken, bu öngörülen indirimlerin şu anda negatif olan bir vadeli primin hesabını takiben ortadan kalktığını söyledi, diyor.

Yatırımcılar Korkmasın

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Piyasada görülen inversiyon tipinin yatırımcı kanadında negatif bir etkisi tartışılamaz. Hal böyleyken ortada bir kaos havası esintilerini duymak da kaçınılmaz bir gerçek oluyor. Ancak ne ekonomi geçmişteki halinde ne de küresel ABD finansalları geçmişte çizilen grafiklerin gerçekleştiği anlardaki duruşta. Yani kısa süreli korkular olsa da inversiyonun istikrarsız kalması ile bu aşılabilecek bir durum.

Bu vade primine uyarlandıktan sonra, piyasa beklentilerinin FED yetkililerinin son faiz tahminleri ile büyük ölçüde eşleştiği söyleniyor. Yetkililerin çoğu, gelecek yıl bir kez yükselmeden önce oranları bu yıl sabit tutmayı bekliyor. San Francisco FED Başkanı Mary Daly Salı günü yaptığı konuşmada, verim eğrisinin tersine çevrilmesinden “korkmadım ve umarım işletmeler ve piyasa katılımcıları da korkmaz.” demişti.

Kısıtlayıcıysak Bu Çok Mütevazi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Kaplan, özellikle Aralık ayında başlayan 35 günlük kısmi hükümet kapanışına kısmen zayıf olan ilk üç aylık ekonomik aktiviteyi atfettiği için, birkaç ay daha ekonomik veriler görene kadar FED’in bir sonraki hamlesinde değişim yapmak istemediğini söyledi.

Kaplan “Bundan sonra ne yapacağımız hakkında spekülasyon yapmamaya çok dikkat ediyorum. İkinci çeyreği daha iyi ele geçirene kadar bu konuda iyi bir çözüm bulacağımızı sanmıyorum, çünkü ilk çeyrek çok gürültülü.” ifadelerini kullandı.

ABD Merkez Bankası’nın gösterge oranının şu anda %2.25 ile %2.5 arasında değişen bir oranının, ne teşvik etmek ne de yavaş büyüme için tasarlanan tarafsız bir ortama yakın olduğunu tahmin ettiğine “Konaklayıcı olduğumuzdan şüpheliyim, ancak kısıtlayıcı olduğumuzdan da şüpheliyim. Kısıtlayıcıysak, bu çok mütevazı.” sözleriyle değindi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.