Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD PMI Verileri Şubat’ta Beklentileri Aştı

Küresel piyasaların beklediği ABD PMI verileri açıklandı. Özel sektör, talepte daha yumuşak daralmayla birlikte ivme kazandı.
ABD PMI Verileri Şubat’ta Beklentileri Aştı
Yorum

S&P Global tarafından açıklanan PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri, ABD özel sektörünün talepte zayıf daralmayla birlikle hız kazandığını gösterdi. Ön tahmine göre Kompozit PMI, Şubat’ta 50,2 olurken Hizmetler PMI 50,5, İmalat PMI ise 47,8 seviyesinde gerçekleşti.

İmalat ile hizmet sektörlerinin birleşiminden oluşan Kompozit PMI, 47,5 yönündeki beklentileri kolaylıkla aşarken 8 ayın en yüksek seviyesini işaretledi. İmalat ve hizmet cephesinde de rakamlar, piyasa beklentileri aştı.

S&P Global Market Intelligence Baş Ekonomisti Chris Williamson, ABD’nin flaş PMI verileri hakkında şöyle konuştu:

“Şubat, yedi aylık düşüşün ardından ticari faaliyetlerde memnuniyetle bir istikrar görüyor. Daha yüksek faiz oranlarından ve hayat pahalılığından kaynaklanan ters rüzgarlara rağmen, enflasyonun zirve yaptığına ve durgunluk risklerinin azaldığına dair işaretler arasında iş dünyasının havası aydınlandı.”

Williamson, aynı zamanda tedarik kısıtlamalarının biraz iyileştiğini belirtse de iyi haberler için bazı uyarılar olduğu konusunda uyardı.

Çünkü iyileşme, kısmen mevsim dışı sıcak havayı yansıtan hizmetler sektörü tarafından yönlendiriliyor ve imalat anketi verileri iyileşme belirtileri gösterse de fabrika sektörü daralmaya devam ediyor.

S&P Global Ekonomisti, “hızlanan hizmet sektörü fiyat artışı, ücret fiyatları sarmalına ilişkin endişeleri potansiyel olarak körükleyerek, daha yüksek faiz oranlarına yönelik çağrıları artıracak ve bu da yeni oluşan genişlemeyi bastırabilir” ifadeleriyle yorumunu sonlandırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu