Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasalar ABD Bilançoları ile Yükselirken, Türkiye CDS’i Düşüyor

ABD şirketlerinden gelen beklentiler üstü bilanço açıklamaları alış yönlü işlemleri körüklüyor. Alış dalgası küresel boyutlara taşınırken Türkiye CDS'i son günlerdeki düşüşünü sürdürüyor. Çin yatırımcısı tedirgin, detaylar şöyle;
Piyasalar ABD Bilançoları ile Yükselirken, Türkiye CDS’i Düşüyor
HABER GİRİŞ

Türkiye 2023 Aralık vadeli eurotahvillerinde ABD borsaları açılış saatlerinde getiri %7.75 civarında açıklanırken, gelen talebe eş kazanım seviyesi %5.5 bandına geri çekildi, eurotahvillerin ihraç büyüklüğü 2 milyar Amerikan Doları olarak açıklandı. Gelişmekte olan ülkelerde izlediğimiz pozitif gelişmelere rağmen Hazine tarafından gelen arz açıklamasıyla 10 yıl vadeli Türkiye eurotahvili günü 4 paz puan yükselişle %7.62 seviyesinden kapattı. Risk iştahının kabarması gelişmekte olan ülke para birimleriyle birlikte eurotahvillerde olumlu bir etki yarattı.

CDS’de Çekilme Havayı Pozitif Etkiliyor

Geri Çekilmenin Sürdüğü Türkiye CDS'i Olumlu Bir Süreç5 yıl vadeli Türkiye CDS’ine baktığımızda 5 baz puanlık bir gerileme ile 385 seviyesinden işlem gördüğünü gözlemliyoruz. Son iki haftadır düşüşler gösteren CDS seyrini sürdürdüğü müddetçe olumlu havaları konuşmanın daha mümkün olabileceği yorumlanıyor. Rusya 5 yıllık CDS’inde 3 bps gerileme ile seviye 146’ya çekildi.

10 yıllık kıymetlerde İngiltere sınırlı kaldı.

İngiltere Olumlu Havaya Sınırlı Tepki VerdiSabah saatlerinde İtalya’da bütçe taslağının sunulmasıyla İtalyan endekslerinde alım yönlü işlemler kaydedildi. İtalya Başta olmak üzere Avrupa Hazine tahvil getirilerinde primlenmeler gerçekleşti. Brexit koşulları üzerinde tarafların anlaşmadan uzak olmaları İngiltere tahvillerindeki alımları sınırlıyor. Almanya ve Fransa 10 yıllıklarında gün 12 baz puanlık geri çekilmelerle kapandı. İtalya’da bir önceki gün düşüş 9, Portekiz’de 6 ve İspanya da 3 olarak kaydedildi.

10 yıllık ABD tahvillerinde getirilere baktığımızda gün içinde en yüksek 53.17 noktası görülse de %3.15 gerileme ile yatay bir tablo çizildi. Brezilya’da getirilerini 5 baz puan azaltan 10 yıllıklar %5.40 seviyesine geriledi. Arjantin’e paralel Rusya 10 yıllık kıymetlerinde de 1,5 baz puan civarında gerilemeler izlendi.

ABD şirketlerinde beklentileri aşan bilançolar, yükselişin destekçisi!

ABD Şirketleri Beklentiler Üstünde Bilanço AçıklıyorABD endekslerine baktığımızda %2 civarında primlenmeler dikkatimizi çekti. Şirketlerin yüksek kar açıklamalarının desteklediği pozitif hava ve Suudi kanadıyla gerginliğin azalmış olması açıklanan yüksek bilançolar bu yeşil ışıklara kaynak gösteriliyor.

GCM Yatırım Banner

Kapanışını yaptığı son işlem gününde, birkaç gündür ciddi satışlar kaydeden ABD borsalarında bir toparlanma kaydettik. Pozitif bilanço açıklamaları ve politik gelişmelerinde destek olarak görüldüğü bu yukarı yönlü hareketlerden Avrupa ve G. Amerika piyasaları da payını aldı.

  • Dow Jones 547 puanlık (%0.85) bir değerlenme ile 25.798,42 puandan günü 100 günlük ortalamasının üzerinde kapattı. Endekste sağlık ve bilgi teknolojileri sektörlerinde %3 civarında bir artış izlendi. United Health şirketinin hisselerinde %4.7’lik primlenme dikkat çekti. Şirket beklentilerin üstünde bir bilanço açıkladı. Goldman Sachs %3 primli bir kapanış yaptı. Beklentileri aşan bir bilanço da Johnson & Johnson’dan geldi ancak şirket hisseleri %2 değerlenmeyle sınırlı kaldı.
  • S&P 500 endeksinde 59 puanlık bir artış ile 2.809,05 puandan gün kapandı. Değer kazanımı sağlık sektöründe yine dikkat çekti. Adobe hisselerinde %9.5’lik yükseliş kaydedilirken şirket 2019 yılında %20 gelir artışı beklentisi açıkladı. Endeks Nasdak’a paralel 200 günlük ortalamasının üzerinde bir kapanış yapmayı başardı.
  • Nasdaq 214,75 puan getiri ile 7.645,49 seviyesinden kapandı. Endeks 200 günlük ortalamasının üzerinde kapanış yaparken piyasalarının genel olumlu havası ve destekleyici rolde kaydedilen gelişmeler altında yatırımcısına ılımlı bir ortam sunuyor.
  • FX piyasalarına baktığımızda ABD işlem günü sonunda risk iştahının kabardığını gördük. ABD tahvillerinde yönün aşağı dönmesiyle gün içinde 94,78 seviyesine kadar gerileyen Dolar Endeksi günü yatay seviyelerden seyrederek 95,05’ten kapattı. Dolar endeksinde bu düşüş eğilimi güvenli bakılan JPY ve CHF gibi para birimlerinde de yönü aşağıya davet etti.
  • Altın son günlerde kaydettiği toparlanma hızında bir yavaşlama gösterdive %0.30 civarında gerileme ile günü kapattı. Petrolde izlenen yükseliş ABD Suudi gerginliğinin azalmasına paralel yavaşladı. WTI petrol 71 seviyesinde destek bulurken, 71,80 dolardan kapanış gerçekleştirdi.
Küresel piyasaların olumlu duruşu Avrupa’ya pozitif yansıyor!

Avrupa Tarafı Pozitif Gelişmelerden Payını AlıyorAvrupa piyasalarında pozitif bilanço beklentileri olumlu bir gelişmeyi fiyatlarken bu ılımlı havayı küresel piyasa satış dalgasının kırılması destekler nitelikte karşımıza çıkıyor… Endekslerde izlediğimiz son hafta küresel satış baskısı pozitif yönlü grafiklerle ivme kaybetti.

  • DAX dünkü kapanışını %1.5 primlene ile kapatmıştı. Bugün endeks 53,27 puan gerileme ile 11.722,80 puan seviyesinden işlem görmekte. Bilgi teknolojileri %3.2, emlak %3 ve endüstri sektörü %1.5 primlenerek dikkat çeken sektörler oldu. Infineon Technology %4.5 ve SAP %3 ile en çok yükselen hisseler oldu.
  • CAC 40 dün DAX’a paralel bir grafikle %1.5 artışla kapanış gerçekleştirmişti, bugün açılışını 5.187,11 puandan gerçekleştiren endeks 1.46 puan gerileme ile 5.171,58 seviyesinden işlemlerine devam etmekte.

Güncel döviz kurlarını takip etmek için tıklayınız!

Çin’li yatırımcılar dip noktalardan gergin, tablodan şüpheli!

Çinli Yatırımcı Gelişmelerden TedirginÇin’den gelen haberi incelediğimizde son zamanların ciddi düşüşleri dikkat çekiyor. Ağustos ayında ABD hazine verilerine göre Haziran 2017’den bu yana kıymetler en düşük seviyesine geriledi. Çin’in hazine bonosu ve tahvilleri Temmuz ayında 1.171 trilyon dolardan 1.165 trilyon dolara düştü. Düşüş grafiğinin çizildiği üçüncü ayda da durum değişmedi.

Tahvil yatırımcısının görüşüne göre bu düşüşe ABD Çin sürtüşmesinden dolayı ABD hazine varlıklarının kasıtlı olarak azaltılıp azaltılmadığı konusunda şüpheli bir durum olabilir. Düşüşün anlamlı olduğuna inanamayan yatırımcılar, güven ortamının azaldığından endişeli. ABD kıymetleri Çin yatırımcısında dikkat çekecek ölçüde mevcuttu…

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın