Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ocak Ayı Bütçe Açığı Açıklandı: Keskin Düşüş!

ABD federal hükümetinin bütçe açığı, Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 43 oranında azalarak 22 milyar dolara geriledi. Detaylar haberin devamında;
ABD Ocak Ayı Bütçe Açığı Açıklandı: Keskin Düşüş!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanlığı, Ocak ayına ilişkin bütçe dengesi raporunu yayımladı. Rapora göre ABD federal hükümetinin bütçe açığı, Ocak ayında, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 43 oranında azalarak 22 milyar dolar seviyesine geriledi.

Böylelikle, 1 Ekim 2023’te başlayan ve 30 Eylül 2024’te sona erecek 2024 mali yılının dördüncü ayında federal hükümetin bütçe açığı 22 milyar dolar olarak hesaplanmış oldu.

Federal hükümet, 2023 yılının Ocak döneminde 39 milyar dolarlık bütçe açığı vermişti. Bu durum yüzde 43 gibi önemli bir azalmaya işaret etti.

Bu dönemde bütçe dengesine ilişkin piyasa beklentisi, 39,3 milyar dolarlık açık verilmesi yönündeydi.

Gelirler Bu Dönemde Rekor Kırdı

Bakanlık, gelirlerin söz konusu dönem için rekor kırdığını, bu durumun kısmen İç Gelir İdaresi’nin (IRS) pandemi nedeniyle ertelenen vergi beyannamelerinden oluşan birikmiş yığını temizlemesinin ardından vergi iadelerinin düşmesinden kaynaklandığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Ülkede 2024 mali yılının 4. ayı olan Ocak itibarıyla dört aylık toplam bütçe açığı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16 artarak 532 milyar dolar oldu. Bunda sosyal güvenlik, sağlık sigortası ve askeri program harcamalarının yanı sıra ulusal borcun ödenmesine yönelik maliyetlerin de artmasının etkisinin olduğu belirtildi.

Söz konusu açık, geçen yılın aynı döneminde 460 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

Hükümetin gelirleri, Ocak’ta yüzde 7 artarak 477 milyar dolara, harcamaları ise yüzde 3 artışla 499 milyar dolara çıkış gösterdi.

Mali yılın ilk dört ayındaki harcamalar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 2,1 trilyon dolara, gelirler yüzde 8 artışla yaklaşık 1,6 trilyon dolara çıktı.

Ülke ekonomisindeki bütçe açığı, 2023 mali yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 23 artarak 1,7 trilyon dolara ulaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.