Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Kritik Hizmet Sektörü Verisi 2 Yılın Düşüğüne Geriledi!

ABD ekonomisinde sağlığı gösteren önemli verilerden Hizmetler PMI açıklandı. Haziran verisi, önceki aydan gerilese de büyüme bölgesinde kaldı.
ABD’nin Kritik Hizmet Sektörü Verisi 2 Yılın Düşüğüne Geriledi!
Son Güncelleme: 

Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM), ABD’nin beklenen verilerinden Hizmetler PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) raporunu yayımladı.

Haziran ayına ilişkin Hizmetler PMI, 0,6 puanlık düşüşle yüzde 55,3 olarak açıklandı. Bu oran Mayıs ayında yüzde 55,9 olarak kaydedilmişti.

Aylık bazda düşüş kaydedilse de hizmetler sektöründe yüzde 54,3 olan pazar tahmini aşıldığı için güçlü büyümeye işaret etti. Ancak Mayıs 2020’deki 45,2’lik okumanın ardından en düşük seviyeyi işaretledi.

İş aktivitesi endeksi, bir önceki aya kıyasla Haziran 2022’de 1,6 puanlık artışla yüzde 56,1’e yükseldi. Mayıs ayında yüzde 57,6 olan Yeni siparişler endeksi ise 2 puan düşerek yüzde 55,6 oldu.

Tedarikçi teslimatları endeksi, Mayıs ayı oranına göre 0,6 puan yükselerek yüzde 61,9 olarak güncellendi. Fiyat endeksi Haziran ayında üst üste ikinci kez 2 puan azalarak yüzde 80,1’e düştü.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Stoklar endeksi yılın başından bu yana ilk kez daraldığı için hizmet işletmelerinin stokları yenilemeye çalıştığı söylendi.

Envanter duyarlılık endeksi verileri, Haziran ayında üst üste dördüncü ay daralma yaşandığını gösterdi. Ayrıca stokların çok düşük bölgede olduğu ve mevcut iş gereksinimlerinde yetersiz kaldığı görüldü.

Hizmetler Sektöründe Art Arda 25. Ayda Büyüme Görüldü

ISM’den Anthony Nieves, hizmetler sektöründeki ekonomik faaliyetlerde 2020 yılının Nisan ve Mayıs aylarında yaşanan daralmanın ardından art arda 25. ayda yavaş da olsa büyümenin görüldüğünü açıkladı.

Sektördeki büyümenin yavaş seyretmesinin, yeni siparişler ve istihdamdaki düşüşten kaynaklandığını belirtti.

Haziran ayındaki verilerde istihdam endeksinin yüzde 47,4 oranında daraldığının ve birikmiş siparişler endeksinin 8,5 puan artarak yüzde 60,5’e ulaştığının altını çizerek;

“Lojistik zorluklar, kısıtlı işgücü havuzu, malzeme sıkıntısı, enflasyon, koronavirüs pandemisi ve Ukrayna’daki savaş hizmet sektörünü olumsuz etkilemeye devam ediyor” dedi. Nieves, Hizmetler PMI’ya göre 18 sektörün tamamının büyüme gösterdiğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu