Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Kongresi’nden Ukrayna’nın Hava Savunmasına Destek Çağrısı

ABD Kongresi, Başkan Biden’a yolladığı bir mektupta Ukrayna’nın Rusya’ya karşı avantajlı olması için İHA’lar verilmesi çağrısında bulundu.
ABD Kongresi’nden Ukrayna’nın Hava Savunmasına Destek Çağrısı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Temsilciler Meclisi; Dış İlişkiler, Silahlı Hizmetler ve İstihbarat komitesi üyesi ile 44 vekilin imzasını taşıyan mektubu, ABD Başkanı Joe Biden’a gönderdi. Kaynakların aktardığı bilgiye göre söz konusu mektupta Ukrayna’ya savaşın başından bu yana yapılan savunma desteği konusu yer aldı.

ABD’nin ve NATO müttefiklerinin Ukrayna’ya şu ana kadar önemli miktarlarda savunma desteği sağladığı ve bunun devam ettirilmesi gerektiği söylendi. 4 Nisan’da yollandığı belirtilen mektupta Ukrayna’nın çatışma alanında Rusya’ya karşı avantajlı duruma geçebilmesi için özellikle hava savunma alanında destek verilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Bu ülkeye daha kapsamlı İHA’ların verilmesinin önemli olduğu vurgulanan mektupta, “Ukrayna’ya daha uzun menzile sahip Bayraktar TB-2 gibi gelişmiş İHA’lar temin edilmesi, onların Rus tedarik hatlarını sekteye uğratmasına ve kuşatma taktiklerini bozmasına imkan verecektir.” ifadesi kullanıldı.

Bir diğer öneride Stinger ve benzeri füzelerin temin edilmesi yer alırken, Ukrayna ordusuna savaş uçakları verilmesi gerekliliğine de vurgu yapıldı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de dün yaptığı açıklamada, ittifakın Ukrayna’yı destekleme konusunda fikir birliğine vardığını söyledi. NATO’nun Ukrayna’ya önemli ölçüde askeri yardım yaptığını belirten Stoltenberg, Ukrayna’nın deniz ve hava kuvvetlerini destekleyeceklerini belirtmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın