Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Kabile Dilini Canlandırıp Yerli Mal Alımlarını Artıracak

Biden yönetimi bugün Kızılderili dillerini canlandırmak için 10 yıllık bir plan taslağı yayınlayacağı duyurdu. Haberin detayları aşağıda;
ABD Kabile Dilini Canlandırıp Yerli Mal Alımlarını Artıracak
HABER GİRİŞ

Beyaz Saray tarafından bugün yapılan açıklamaya göre Biden yönetimi, İkinci Kabile Uluslar Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı. Zirvede, Kızılderili kabilelerine yönetimde daha fazla söz hakkının verilmesinin görüşüldüğü söylendi. Ayrıca kabile enerjisini artırmak ve yerli dillerini canlandırmak için adımların atılacağı açıklandı.

Yapılan açıklamada kabile toplulukları ve Kızılderililer için ABD Başkanı Joe Biden’ın altyapı, iklim ve Covid-19 yardımıyla ilgili yasalar dahil üç imzalı mevzuat ile yaklaşık 46 milyar dolar fon sağladığı bildirildi.

Bahsi geçen eylemlerin, federal kurumların Kızılderili kabilelerine nasıl danışması gerektiğine dair yeni tekdüze standartların sunulacağı paylaşıldı.

Buna ek olarak kabileler için önem ve değer taşıyan federal topraklar, sular, balıkçılık gibi kaynakların ortak yönetimini teşvik edecek anlaşmaların Ticaret Departmanı’na eklenmesini içerecek.

Küçük İşletmelerin Finansman Fırsatlarına Erişimi Artırılacak

Federal kurumlara çevresel sürdürülebilirliği teşvik eden “gözlemlerini, sözlü ve yazılı bilgileri, uygulamaları ve inançları” yükseltecek talimatların verileceği kaydedildi. Bu talimatların, yerel bilgileri federal araştırma, politika ve karar verme süreçlerine dahil etmeleri için verileceği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Küçük İşletme İdaresi, finansman fırsatlarına erişimi artırma planlarını duyururken, Enerji Departmanı, 17 yıldan uzun süredir kullanılmayan 2005 yasası kapsamında kurulan satın alma yetkisi yoluyla federal kurumların kabile enerjisi kullanımını artırmayı planlıyor.

Elektrikli Araç Altyapısı Kurulacak

Ayrıca kabile topraklarında elektrikli araç altyapısını kurulması için çalışılacağı, dizel okul otobüslerinin düşük veya sıfır emisyonlu okul otobüsleriyle değiştirilmesine öncelik vereceği aktarıldı. Kabilelerin elektrikli araç satın almasına veya kiralamasına yardımcı olunacağı eklendi.

Bu girişimin bir parçası olarak İçişleri Bakanlığı’nın, Kızılderili İşleri Bürosu olan Bureau of Indian affairs (BIA) ajanslarından gelen sözleşme dolarının yüzde 75’ini vereceği belirtildi. Departmanın kalan sözleşme dolarının yüzde 10’unu ise Yerlilerin sahip olduğu işletmelere vereceği söylendi.

Satın almaların yüzde 20’sine yönelik yeni bir Hint Sağlık Hizmeti hedefiyle birlikte söz konusu eylemlerle yüz milyonlarca dolarının Hindistan ülkesindeki işletmelere yönlendirilebileceği eklendi.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada Biden hükümetinin Kızılderili dillerini canlandırmak için 10 yıllık bir plan taslağı yayınlayacağı açıklandı. ABD hükümetinin Yerli dillerin silinmesinde oynadığı rolü resmen kabul ettiği ve acil eylemin altını çizdiği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.