Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İşsizlik Verileri İstihdam Piyasasında Isınma Sinyali Verdi

ABD'de bugün açıklanan işsizlik maaşı başvuruları verileri, gerilemeye işaret ederken ülkede istihdam piyasasına yönelik ısınma sinyalleri verdi. Detaylar;
ABD İşsizlik Verileri İstihdam Piyasasında Isınma Sinyali Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Çalışma Bakanlığı (DOL), haftalık işsizlik maaşı başvurularına ilişkin güncel verileri yayımladı. Buna göre mevsimsellikten arındırılmış ilk işsizlik maaşı başvuruları, 3 Şubat ile biten hafta itibarıyla 218 bin olarak gerçekleşti.

Başvurular böylelikle piyasa beklentilerinin altında gerçekleşmiş oldu. Başvuruların bu hafta 221 bin olarak gerçekleşmesi öngörülüyordu.

Paylaşılan raporda, ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısının, önceki haftanın revize edilen seviyesine göre 9 bin kişilik gerileme gösterdiği belirtildi.

Son 3 Haftada İlk Kez Düştü

İşsizlik maaşı başvuruları, böylelikle son üç haftalık süreçte ilk kez düşerek işverenlerin hala büyük ölçüde çalışanlarını ellerinde tuttuklarını ortaya koydu ve istihdam piyasasına yönelik ısınma sinyalleri verdi.

İşsizlik maaşı başvurularına ilişkin önceki haftanın verisi yukarı yönlü şekilde 224 binden 227 bine revize edildi.

GCM Yatırım Banner

Geçen hafta itibarıyla dört haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuru sayısı, önceki haftanın revize edilen ortalamasına göre 3 bin 750 artarak 212 bin 250‘ye çıktı. Böylelikle, Aralık sonundan bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

İşsizlik yardımı alanların sayısını gösteren süregelen işsizlik maaşı başvuru sayısı ise 27 Ocak ile biten haftada 23 bin kişi azaldı ve 1 milyon 871 bin seviyesine geriledi.

ABD İşsizlik Başvuruları Yıllık Tablo
Kaynak: DOL

ABD Dolar Endeksi (DXY) haftalık yükselişini sürdürdü ve haftalık iş gücü piyasası verilerinin yayımlanmasının hemen ardından 104,40 civarında yılın en yüksek seviyelerini test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.