Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İşsizlik Maaşı Başvurularında Artış Var! İşte Son Veriler

Amerika Birleşik Devletleri'nde işsizlik maaşı başvurularında yeni haftanın verileri açıklanırken başvurular beklentilerin üzerinde geldi. Detaylar haberde;
ABD İşsizlik Maaşı Başvurularında Artış Var! İşte Son Veriler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Çalışma Bakanlığı (DOL), haftalık işsizlik maaşı başvurularına ilişkin güncel verileri yayımladı. Buna göre mevsimsellikten arındırılmış ilk işsizlik maaşı başvuruları, 23 Aralık ile biten hafta itibarıyla 218 bin olarak gerçekleşti.

Başvurular böylelikle piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşmiş oldu. Başvuruların bu hafta 210 bin olarak gerçekleşmesi öngörülüyordu.

Paylaşılan raporda, ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısının, önceki haftanın revize edilen seviyesine göre 12 bin kişilik artış gösterdiği belirtildi.

İşsizlik maaşı başvurularına ilişkin önceki haftanın verisi 205 binden 206 bine revize edildi.

Geçen hafta itibarıyla dört haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuru sayısı, önceki haftanın revize edilen ortalamasına göre 250 azalarak 212 bine geriledi. Önceki haftanın ortalaması 212 binden 250 artışla 212.250’ye revize edildi.

GCM Yatırım Banner

Süregelen işsizlik maaşı başvuru sayısı ise 16 Aralık ile biten haftada 14 bin kişi artışla 1 milyon 875 bin seviyesine çıktı.

DOL İşsizlik Maaşı Başvuruları Tabloları
Kaynak: DOL

Uzmanlar, işsizlik maaşı başvurularındaki artışın iş gücü piyasasındaki yumuşamaya işaret ettiğinin altını çizdi.

Öte yandan, bu artışın ABD Merkez Bankasının (FED) 2024 yılının ilk çeyreğinde faiz indirimlerine başlayacağına dair artan beklentilerle uyumlu olduğu ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın