Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 6.6 Milyonla Rekor Kırarken, Beklentiyi 2’ye Katladı

Bir önceki hafta 3.3 milyon olan ABD işsizlik maaşı başvurusu bir kez daha rekor kırarak 6.6 milyona yükseldi.
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 6.6 Milyonla Rekor Kırarken, Beklentiyi 2’ye Katladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Koronavirüs salgınıyla Çin ve İtalya’ya kıyasla daha geç tanışan ABD, geriden gelmesine rağmen şu an 216 binle dünyada en çok vakaya sahip ülke konumunda. Ülke genelinde toplam can kaybı 4000’in üzerine çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump ülkesinde sağlık çalışanlarının kendilerini daha önce hiç görülmemiş, amansız bir savaşın içinde bulacağını söylemişti. Yurt genelinde ekonomik faaliyetlerin durması, fabrikaların ve işyerlerinin geçici olarak kapatılması istihdam tarafına da negatif yansıdı.

Mart ayında özel sektör istihdamı 27 bin düşüş gösterirken, 28 Mart ile biten haftada işsizlik maaşı başvurularında rekor kırıldı.

ABD işsizlik maaşı başvuruları 28 Mart ile sona eren haftada 6,6 milyona ulaştı.

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları ArtıyorKovid-19 salgınının her geçen gün giderek artması ülkede işsizliğin de giderek tırmanmasına sebep oluyor. ABD’de en son 1982 yılında 695 ile rekor kıran işsizlik maaşı başvuruları 21 Mart ile biten haftada 3.3 milyon açıklanmıştı.

Geçtiğimiz hafta ise bu sayı da geride bırakılarak 6.6 milyona çıktığı görüldü. Bu sayı 3.7 milyon olan piyasa beklentisinin neredeyse iki katı oldu. Koronavirüs salgınında ölenlerin sayısının artmasıyla işsizlik artarken, son verilerle birlikte işsizlik maaşı başvurusu iki hafta içinde 10 milyona ulaşmış oldu.

GCM Yatırım Banner

Oysaki sadece 2-3 hafta öncesinde 200 bin civarında seyrederek, son 50 yılın en düşüğünde gerçekleşiyordu. Dün ise özel sektör istihdamı açıklandı. 150 bin düşüş beklenen özel sektör istihdamı 27 bin düşerken, salgının etkilerinin tam olarak yansımadığı yorumu yapıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.