Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 25 Mart Haftasında Beklentiyi Aştı

ABD'nin haftalık yayımlanan işsizlik başvuruları, beklenenden yüksek geldi. Ülkedeki işsizlik haklarından yararlanmak isteyenleri sayısı haberde;
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 25 Mart Haftasında Beklentiyi Aştı
HABER GİRİŞ

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından düzenli olarak açıklanan haftalık işsizlik ödeneği başvuruları bildirildi. Rapora göre 25 Mart’ta sona eren haftanın işsizlik haklarından yararlanma başvuruları bir önceki haftaya göre 7 bin artarak analist beklentisi olan 195 binlik tahmini aşarak 198 bine ulaştı.

Açıklanan rakam tahminlerin üzerinde geldi. Ancak bu durum ABD’nin iş gücü piyasasındaki düşüş beklentisine rağmen şirketlerin işçileri işten çıkarmakta yavaş davrandığını gösteriyor.

Bir aylık ortalamanın da yer aldığı raporda, haftalık işsizlik başvurularının bir önceki haftanın revize edilmemiş ortalaması olan 196 bin 250’den 2 bin artış kaydederek 198 bin 250’ye yükseldi.

Amerika Merkez Bankası’nın (FED) enflasyonun hızını kesmek amacıyla agresif yönlü faiz artışları uygulamasına rağmen iş gücü piyasaları beklenenden iyimser bir tablo çiziyor.

FED’in uyguladığı para politikası, ülkede keskin bir arz-talep dengesizliği ile kuşatılmış bir iş gücü piyasasını hedefliyor.

GCM Yatırım Banner

Sigortalı İşsizlik Başvuruları 1 Milyon 689 Bine Çıktı

18 Mart tarihinde sona eren haftada ise mevsimsellikten arındırılmış sigortalı işsizlik başvuruları önceki hafta revize edilen seviyesinden 4 bin kişi artarak 1 milyon 689 bine yükseldi.

Raporda, bir önceki haftanın seviyesi ise 9 bin düşerek 1 milyon 694 binden 1 milyon 685 bine revize edildi.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından paylaşılan verilere göre 4 haftalık hareketli ortalama, bir önceki haftanın revize edilmiş ortalamasına kıyasla 10 bin artışla 1 milyon 691 bin 750 kişi oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın