Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İşsizlik Maaş Başvuruları 9 Ayın En Düşük Seviyesinde

ABD'li teknoloji şirketleri istihdamlarını azaltırken ülkedeki işsizlik maaşı başvurularındaki düşüş iş gücü piyasasındaki sıkılığı doğruladı. İşte detaylar;
ABD İşsizlik Maaş Başvuruları 9 Ayın En Düşük Seviyesinde
HABER GİRİŞ

ABD Çalışma Bakanlığı, ülkenin haftalık işsizlik maaşı başvurularına ilişkin raporu yayımladı. Açıklanan rapora göre ABD’de işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı 21 Ocak 2023 ile biten haftada bir önceki haftaya kıyasla 6 bin kişi azalarak 186 bine düştü.

Ülkede işsizlik maaşı başvuruları Nisan 2022’den bu yana en düşük seviyeyi gördü. Piyasa beklentileri sayısının 205 bin olması yönündeyken, açıklanan rakamla beklentilerin oldukça altında kaydedildi.

Açıklanan rapor, artan teknoloji işten çıkarmalarına ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) geçen yılki agresif sıkılaşma politikasına rağmen sıkı iş gücü piyasasındaki kanıtları pekiştirdi.

ABD Ülkelerinde İşsizlik Maaşı Başvuruları Azaldı

ABD’nin 14 Ocak haftasındaki işsizlik maaşı başvuruları ise 192 bin olarak revize edildi.

Açıklanan 4 haftalık hareketli ortalamaya göre 9.250 düşüşle 197.500’e gerileyerek Mayıs başından beri en düşük seviyeyi kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Mevsimsellikten arındırılmamış bazda incelendiğinde ise ilk hasarların 63.849 azalarak 224.481’e gerilediği görüldü.

Ülkeler bazında bakıldığında haftalık işsizlik maaşı başvuruları Kaliforniya’da 15 bin 33 ve New York’ta 4 bin 975 olarak paylaşılırken, ülkelerde de önemli düşüşler yaşandığı görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın