Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İşsizlik Başvuruları 53 Yılın En Düşük Seviyesinde!

ABD'de haftalık açıklanan işsizlik maaşı başvuruları 1968'den bu yana görülen en düşük seviyede gerçekleşti. İşte detaylar;
ABD İşsizlik Başvuruları 53 Yılın En Düşük Seviyesinde!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından 2 Nisan’da sona eren haftaya ait işsizlik maaşı başvuruları raporu yayımlandı. Rapora göre işsizlik maaşı başvuruları 5 bin düşüş gösterdi ve 166 bin düzeyinde gerçekleşti. Bu seviye 1968’den bu yana görülen en düşük seviyeye işaret etti.

53 yıldan fazla sürenin en düşük seviyesini kaydeden başvurular için medyan tahminler 200 bin artış olması yönündeydi. Beklenti altı gerçekleşen başvuruların 4 haftalık hareketli ortalaması ise 8 bin düşüşle 170 bin oldu.

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 166 Bin Artış
Kaynak: Dol.gov

Mevsim etkisinden arındırılmış sigortalı işsizlik oranı 26 Mart’ta sona eren hafta için bir önceki haftanın verisinden değişim göstermeyerek yüzde 1,1 oldu. Bir önceki haftanın verisi ise yüzde 0,9’dan revize edilerek yüzde 1,1 olarak açıklanmıştı.

26 Mart’ta sona eren haftada mevsim etkisinden arındırılmış devam eden başvurular ise 17 bin artışla 1 milyon 523 bin düzeyinde gerçekleşti. Bir önceki haftanın verisi ise 199 bin artışla 1 milyon 307 binden 1 milyon 506 bine revize edildi.

1 Nisan’da açıklanan ABD tarım dışı istihdam Mart raporu 431 bin artış göstererek tahminlere yakın gelmişti. İşsizlik oranı da yüzde 3,8’den yüzde 3,6’ya gerilemişti ve bu şekilde pandemi öncesi seviyeyi yakalamıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın