Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ISM İmalat PMI 2 Yılın En Zayıf Değerine Geriledi

ABD’nin beklenen ekonomik verilerinden olan ISM İmalat PMI, resesyon endişelerini artırdı. Detaylar aşağıda;
ABD ISM İmalat PMI 2 Yılın En Zayıf Değerine Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD için ISM İmalat PMI ((Satın Alma Yöneticileri Endeksi), Mart’taki 57,1’den 2022 Nisan’da 55,4’e gerileyerek 57,6 yönündeki beklentilerin altında kaldı.

Mart’ın ardından ikinci ayında da düşen ISM İmalat PMI, Institute for Supply Management (Tedarik Yönetimi Enstitüsü) tarafından açıklandı.

Bu, hem üretim hem yeni siparişler hem de istihdamda yavaşlamayla Temmuz 2020’den bu yana en düşük okuma oldu.

Bununla birlikte rapora göre imalat sektöründeki ekonomik faaliyet Nisan ayında büyüdü ve genel ekonomi art arda 23. ayda büyüme kaydetti.

ISM’den Timothy Fiore, ankete ilişkin açıklamasında Nisan’da İmalat PMI’nın Mart ayındaki okumadan 1,7 puanı düştüğünü söyledi.

Aynı zamanda ABD imalat sektörünün, talep odaklı, tedarik zinciri kısıtlı bir ortamda kalmaya devam ettiğini belirtti. Nisan ayında, tedarik zincirinin tüm katmanlarında işgücü sıkıntısı sorunlarının çözümünde ilerleme yavaşlarken panelistler önceki aylara göre daha yüksek bırakma oranları bildirdi.

GCM Yatırım Banner

17 imalat sektörü ay boyunca büyüme kaydederken Nisan ayında Mart ayına göre düşüş bildiren tek sektör petrol ve kömür ürünleri oldu.

Ünlü ekonomist Mohamed A. El-Erian, ABD ISM verilerinin tahminlerin altında geldiğini ve üretim ölçütlerinin 2 yılın en zayıfında olduğunu söylerken politika yapıcılar için karmaşaya işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.