Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İnşaat İzinleri Düşerken Konut Başlangıçları Güçlü Arttı

ABD’nin izlenen makroekonomik verilerinden inşaat izinleri ve konut başlangıçları açıklandı. Her ikisi de sürpriz yaparken beklentilerden farklı yönde gerçekleşti.
ABD İnşaat İzinleri Düşerken Konut Başlangıçları Güçlü Arttı
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ekonomisi, Ağustos’ta inşaat izinlerinde düşüş yaşarken konut başlangıçlarında sıçrama kaydetti. ABD Nüfus Sayım Bürosu tarafından yayımlanan rakamlar karışık geldi.

Konut başlangıçları Ağustos’ta 1,445 milyonluk beklentileri aşarak yüzde 12’den fazla artışla 1,575 milyona ulaştı. Böylelikle geçen yılın Mart ayından bu yana en yüksek artışını kaydetti.

İnşaat İzinleri ile Konut Başlangıçlarında Karmaşa!

Ancak inşaat izinlerinde aynı iyimserlik yoktu. Aksine Temmuz ayına kıyasla yüzde 10 azalarak 1,517 milyona geriledi. 1,610 milyonluk beklentinin de fazlasıyla altında kaldı.

Nisan 2020’den bu yana en büyük düşüş ve Haziran 2020’den bu yana en zayıf seviye oldu. Beş veya daha fazla üniteli binaların başlangıçları yüzde 18,5 azalarak 571 bine gerilerken tek aile segmentinde izinler yüzde 3,5 düşüşle 899 bin adede geriledi.

İnşaat izinlerinin tersine olumlu yönde sürpriz yapan konut başlangıçları ise 1,5 yılın en büyük artışını temsil etti. Ancak önceki aylara ait rakamlar, Temmuz ayında başlangıçların yüzde 10,9 ile daha hızlı düştüğünü gösterecek şekilde revize edildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.