Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İmalat Sektörü Eylül’de Beklenmedik Şekilde Düştü

ABD ekonomik gündeminin beklenen verilerinden imalat PMI rakamları açıklandı. Sektörde beklenmedik düşüş oldu.
ABD İmalat Sektörü Eylül’de Beklenmedik Şekilde Düştü
Yorum

Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM), Eylül ayına ilişkin İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) raporunu yayımladı. ISM İmalat PMI, yılın dokuzuncu beklenmedik bir şekilde 50,9’a düşerek daralma bölgesine yaklaştı.

Böylelikle Mayıs 2020’deki 43,5’ten bu yana en yavaş büyümeye işaret etti. Ağustos’ta PMI verisi 52,8 olmuştu. Bu ay için beklenti ise 52,2 yönündeydi.

Bununla birlikte imalat sektöründeki ekonomik aktivite Eylül ayında büyümeyi sürdürdü.

Genel ekonomi ise 28. ayında da büyüme kaydetti. Yeni siparişlere ilişkin endeks, Ağustos ayında kaydedilen 51,3’ten 4,2 puan düşerek 47,1 ile daralma bölgesine döndü. Üretim endeksi küçük bir artışla 50,6 olurken fiyatlar endeksi 52,5’ten 51,7’ye geriledi. Bu, endeksin Haziran 2020’den bu yana en düşük değeri oldu.

Birikmiş siparişler için endeks, 50,9 ile Ağustos ayındaki 53’ten düştü. Tek bir aylık genişlemenin ardından istihdam endeksi, Ağustos ayında kaydedilen 54,2’den 5,5 puan daha düşük olarak 48,7 ile daraldı. Tedarikçi teslimatları endeksi 52,4 olurken stoklar endeksi 55,5 oldu.

Yeni ihracat siparişleri endeksi 47,8 ile daralma bölgesine geçti. Aynı zamanda Haziran 2020 sonrası en zayıf değerini geriledi. İthalat endeksi ise 52,6 ile genişleme bölgesinde kaldı.

ISM Başkanı Timothy R. Fiore, ankete ilişkin değerlendirmesinde “ABD imalat sektörü genişlemeye devam ediyor, ancak pandemi toparlanmasının başlamasından bu yana en düşük oranda.” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu