Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İmalat PMI’ya göre Genel Ekonomi 29 Aydır Büyüyor

Küresel piyasaların beklediği verilerden ABD ISM İmalat PMI açıklandı. Beklentiler aşılsa da 2020 ortalarından bu yana en zayıf seviyeleri işaretledi.
ABD İmalat PMI’ya göre Genel Ekonomi 29 Aydır Büyüyor
HABER GİRİŞ

Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM), beklenen İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini açıkladı. ISM İmalat PMI, Eylül ayındaki 50,9’dan 2022 yılının Ekim ayında 50,2’ye düştü.

Eylül’de ABD imalat sektörü beklenmedik şekilde düşmüş ve daralma bölgesine yaklaşmıştı. Ekim’de okuma, 50 yönündeki beklentilerden iyi gelse de fabrika faaliyetlerinde 2020 ortasındaki daralmadan bu yana en yavaş büyümeye işaret etti.

Yeni siparişler, 47,1’e kıyasla 49,2 ile önceki aydan daha az daralma kaydetti.

İstihdam 50 eşiğine yükselirken siparişlerin birikmiş işleri 50,9’dan 45,3’e sert azaldı.

Tedarikçi teslimatları endeksi okuması, Eylül ayındaki 52,4’lük rakamdan 5,6 puan düşerek 46,8 oldu. Endeksin Mart 2009’dan bu yana en düşük seviyesi oldu. Aynı zamanda yavaşlayan bölgede 79 aylık bir seriyi sonlandırdı.

Stoklar endeksi 52,5 ile Eylül ayındaki yüzde 55,5’lik okumadan 3 puan daha düşük seviyede gerçekleşti. Yine de ISM İmalat PMI raporuna göre imalat sektöründeki ekonomik faaliyet Ekim ayında büyürken ve genel ekonomi arka arkaya 29. ayda büyüme kaydetti.

GCM Yatırım Banner

ISM Başkanı Timothy R. Fiore, ankete ilişkin değerlendirmesinde “ABD imalat sektörü genişlemeye devam ediyor, ancak koronavirüs pandemisinin toparlanmasının başlamasından bu yana en düşük oranda” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.