Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İmalat PMI 0,6 Puan Artışla Daralmaya İşaret Etti

S&P Global, Ocak ayına yönelik imalat, hizmet ve bileşik PMI verilerini duyurdu. Rakamlar daralmaya işaret etti. İşte detaylar;
ABD İmalat PMI 0,6 Puan Artışla Daralmaya İşaret Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar tarafından büyük bir dikkatle beklenen Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) öncü verileri arasında yer alan imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), 2023’ün ilk ayında yüzde 0,6 puan arttı. 46 değerini alması beklenen veri 46,8 değerine yükseldi ve daralmanın sürdüğüne işaret etti.

Hizmet sektörü PMI, Aralık ayında Kasım’a göre 1,9 puan artarak 46,6’ya yükselmişti. Söz konusu dönemde beklenti 45 değerine ineceği yönündeydi.

İmalata ve hizmet sektörlerini barındıran bileşik PMI ise Ocak’ta aylık bazda 1,6 puan artışla 46,6’ya çıktı. Aralık’ta ise 45 değerini almıştı.

S&P Global Başekonomisti Chris Willamson, ABD ekonomisinin Ocak ayına yönelik konuştu. Willamson, ticari faaliyetlerin yeniden daralmasıyla yeni yıla hayal kırıklığı yaratacak kadar yumuşak bir notla başladığını söyledi.

Aralık ayına göre ılımlı seyretse de endeksin hem imalat hem de hizmet sektöründe azalan aktiviteyi yansıttığını vurgulayan Williamson, genel güven seviyesinin baskı altında kalmaya devam ettiğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

PMI verilerinde 50 ve üzerindeki değerler sektördeki büyümeye, 50’nin altındaki rakamlar ise daralmayı gösteriyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.