Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ile Papua Yeni Gine Savunma İş Birliği Anlaşması İmzalıyor

ABD ile Çin, Pasifik'te nüfuz için rekabet ederken Papua Yeni Gine ile Amerika arasında savunma iş birliği anlaşması imzalandı. Detaylar haberin içerisinde;
ABD ile Papua Yeni Gine Savunma İş Birliği Anlaşması İmzalıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Pasifik Adası ülkesinde tartışmalara sebep olan Çin ve Amerika’nın bölgedeki nüfuza ilişkin çatışmalarının üzerine tartışmalara yol açacak iş birliği anlaşması imzalandı. ABD ile Papua Yeni Gine, yeni bir ikili savunma iş birliği anlaşması imzaladı.

Pasifik’teki askeri varlığını artırmak isteyen ABD’nin, Papua Yeni Gine (PNG) ile yaptığı savunma iş birliği anlaşmasını ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın başkent Port Moresby’e yaptığı ziyaret sırasında imzalandığı bildirildi.

ABD Anlaşma ile Güvenlik Bağlarını Güçlendirecek

CNN haberinde, savunma ve deniz güvenliği anlaşmalarının ileri metinlerinin her iki ülke tarafından da yayımlandığını belirtti. Yeni savunma iş birliği ile ABD’nin PNG’deki askeri ve diğer tesislere erişimini genişleterek güvenlik bağlarını güçlendirmesi hedefleniyor.

Papua Yeni Gine hükümeti küresel güvenlik endişelerinin arttığı dönemde ABD ile yapılan anlaşmayı, altyapı ve ulusal savunma kapasitesini ilerletme fırsatı olarak nitelendirdi.

Hükümetin açıklamasında, “Papua Yeni Gine’nin düşmanı yok ama hazırlıklı olmakta fayda var. Ukrayna-Rusya örneğinde olduğu gibi toprak anlaşmazlığı (yakında) var.” ifadeleri kullanıldı.

GCM Yatırım Banner

Anlaşmanın jeopolitikle ilgili olmadığı savunularak, anlaşmanın ülkenin savunma yeteneklerini geliştirme ihtiyacını kabul ettiği çünkü gelecekte sınır anlaşmazlıklarının kaçınılmaz olduğu öngörüldü.

ABD’nin Yanında Yer Alan Ülkeler Büyük Kazanımlar Elde Edecek

Anlaşma kapsamında hükümetin Çin dahil diğer ülkelerle çalışılmasını engellemediğine de işaret edildi. Çin son zamanlarda zengin doğal kaynaklarının hem yatırımcısı hem de tüketicisi olarak ülke ekonomisinde önemli bir oyuncu haline geldi.

Papua Yeni Gine Üniversitesi Lowy Enstitüsü Pasifik Araştırmacısı Maholopa Laveil, “PNG’nin bir savunma anlaşması imzalaması, Pasifik’in geri kalanına en büyük ulusunun güvenlik ortağı olarak Batı’yı (Avustralya ve ABD) seçtiğinin sinyalini veriyor.” ifadeleriyle dikkat çekti.

Papua Yeni Gine’nin ABD ile savunma anlaşması imzalamasını değerlendiren Laveil, anlaşmanın Pasifik’in geri kalanı için önemli mesajlar içerdiğini savundu. Çin’in bölgedeki etkisini sınırlama girişimlerinde ABD’nin yanında yer alan ülkelerin büyük kazanımlar elde edeceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın