Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ile Güney Kore, Kuzey Kore Yakınında Tatbikat Düzenledi

İki müttefik ülke olarak bilinen ABD ve Güney Kore, Covid-19 kısıtlamalarının ardından yeniden tatbikatlarına başladı.
ABD ile Güney Kore, Kuzey Kore Yakınında Tatbikat Düzenledi
HABER GİRİŞ

ABD ile Güney Kore son yılların en büyük tatbikatını gerçekleştiriyor. Kuzey Kore sınırına 20 milden daha az bir mesafede gerçekleştirilen tatbikatta, topçu, tanklar ve diğer büyük silahlar kullanıldı.

Güney Kore ve ABD, diplomatik çabalar ve COVID-19 kısıtlamalarının birçok tatbikatın küçültülmesine yol açmasından sonra, yıllar içinde en büyük saha tatbikatlarına yeniden başladı.

Son Yılların En  Büyük Tatbikatı

Müttefikler, tatbikatları Kuzey Kore’yi ve büyüyen nükleer cephaneliğini caydırma çabalarının önemli bir parçası olarak görüyor. Kuzey Kore ise bu faaliyetleri bir savaş provası olarak tanımladı.

Tatbikata ayrıca Amerikan ve Güney Koreli obüsler, tanklar, makineli tüfekler ve havanlar ile A-10 saldırı uçağı ve Apache helikopterleri katıldı.

Tümenin manevradan sorumlu komutan yardımcısı Albay Brandon Anderson, tatbikatların herhangi bir düşmanı hedef almadığını, ancak Kuzey Kore’ye atıfta bulunarak “ABD-KC ittifakının nedenini” açıkça dikkate aldıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Tatbikatların yetenekler açısından müttefiklerle boy ölçüşebilecek seviyeye yakın bir düşmanla savaşmayı simüle etmek için tasarlandığını belirtti.

Ukrayna’daki Savaş Duyarlılığı Artırdı

Anderson, Ukrayna’daki çatışmanın uzun menzilli topçu, gözetleme ve keşif yeteneklerini geliştirme ihtiyacı konusunda dersler verdiğini belirterek, geniş çaplı savaş operasyonları için eğitim aldıklarını söyledi.

Bu tatbikatların siyasi nedenlerle ertelenen tatbikatlar arasında olduğunu reddeden Anderson, COVID ve gerçek mühimmatla çok uluslu bir tatbikatın yapılmasının lojistik zorlukları nedeniyle gecikmeler olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’u nükleer silahlarından vazgeçmeye ikna etmeye çalışması nedeniyle, 2018’den bu yana birçok büyük tatbikat iptal edildi. COVID-19 pandemisi sonrası bu süreç daha zor bir hal aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.