Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ile Çin Arasında Havada Gerilimli Anlar!

ABD ordusundan yapılan açıklamaya göre bir Çin jeti, Güney Çin Denizi üzerinde ABD askeri uçağının 3 metre kadar yakınına geldi. Detaylar haberde;
ABD ile Çin Arasında Havada Gerilimli Anlar!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD ordusu, Perşembe günü yaptığı açıklamada, bir Çin askeri uçağının geçen hafta tartışmalı Güney Çin Denizi’nde bir ABD hava kuvvetleri uçağının 10 fit (3 metre) yakınına geldiğini belirtti. Uçağın, bir çarpışmayı önlemek adına uluslararası hava sahasında kaçınma manevraları yapmaya zorlandığı ifade edildi.

Bu yakın karşılaşma, ABD’nin, Çin askeri uçaklarının son zamanlarda giderek artan tehlikeli davranış eğilimlerine dikkat çektiği bir sürece denk gelmiş oldu.

ABD Ordusu Bölge Ülkelere Seslendi

ABD ordusundan yapılan açıklamada, Çin donanmasına ait bir J-11 savaş uçağı ile ABD hava kuvvetlerine ait RC-135 uçağının karıştığı olayın 21 Aralık tarihinde meydana geldiği belirtildi.

Açıklamanın devamında “Hint-Pasifik bölgesinde yer alan tüm ülkelerin, uluslararası hava sahasını güvenli ve uluslararası hukuka uygun bir biçimde kullanmasını beklemekteyiz” ifadeleri kullanıldı.

Bir ABD askeri sözcüsü, Çin jetinin uçağın kanadına 10 fit, ancak burnuna 20 fit yaklaştığını ve bunun da ABD uçağının kaçamak manevralar yapmasına neden olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bir diğer yetkili, ABD’nin konuyu Çin hükümeti ile gündeme getirdiğini söyledi. Washington D.C.’deki Çin büyükelçiliği , Reuters’in yorum talebine henüz yanıt vermedi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Reuters

Çin Cephesi de ABD’yi Uyarıyor

Çin geçmiş dönemde, ABD’nin Güney Çin Denizi’ne gemi ve uçak göndermesinin bölgedeki barış adına iyi olmadığını söylemişti. ABD askeri gemileri ve uçakları ise bölgede düzenli olarak gözetleme operasyonları yürütmeye devam ediyor.

Çin, Güney Çin Denizi’nin Malezya, Brunei, Vietnam, Endonezya ve Filipinler’in münhasır ekonomik bölgeleriyle örtüşen geniş toprakları üzerinde hak iddia etmekte. Zengin gaz ve balıkçılık sahalarının da bulunduğu su yolundan her yıl trilyonlarca dolarlık düzeyde ticaret akışı gerçekleşiyor.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Kasım ayı içinde Çinli mevkidaşı ile yaptığı bir toplantıda, kriz iletişimini iyileştirme ihtiyacını gündeme getirmiş, ayrıca Çin askeri uçaklarının son zamanlardaki tehlikeli davranışlarına dikkat çekmişti.

ABD ve Çin arasındaki gerilimlere rağmen, ABD askeri yetkilileri olası alevlenme riskini azaltmak ya da oluşabilecek herhangi bir kazayla başa çıkmak adına Çinli mevkidaşları ile uzun süredir açık iletişim hatlarını korumaya gayret ediyorlar.

Bunun yanı sıra Avustralya Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, bir Çin savaş uçağının Mayıs ayı içinde Güney Çin Denizi bölgesinde bir Avustralya askeri gözetleme uçağını tehlikeli bir şekilde önlediğini duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.