Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ile AB, Çin Odaklı Endişeleri için Ortak Eylem Sözü Verecek

ABD ve AB heyetleri bu ay yapılacak toplantıda bir araya gelecek ve Çin’e karşı piyasa kontrollerine karşı ortak eylem sözü verilecek.
ABD ile AB, Çin Odaklı Endişeleri için Ortak Eylem Sözü Verecek
HABER GİRİŞ

Taslak bir bildiriye göre ABD ve AB, bu ay yapılacak bir toplantıda Çin’e odaklanan piyasa dışı uygulamalarla ilgili endişeleri gidermek, yarı iletkenler ve diğer mallar üzerindeki ihracat kontrollerini koordine etmek için ortak eylem sözü verecek.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager ve diğer üst düzey yetkililer, 30-31 Mayıs tarihlerinde İsveç’in Lulea kentinde düzenlenen dördüncü AB-ABD Ticaret ve Teknoloji Konseyi (TTC) için bir araya gelecekler.

İhracat Kontrollerinde Koordinasyon Sağlanacak

Taslak bildiride, iki tarafın piyasa dışı uygulamaları ve ekonomik baskıyı ele alacağı, şirketlerin stratejik rakiplerinin teknolojilerini destekleyen yatırımlarını durdurma çabaları bulunuyor. Çin’den yalnızca iki kez bahseden açıklamada, askeri amaçlı mallar da dahil olmak üzere hassas ürünler ve yarı iletkenler üzerindeki ihracat kontrollerinde de koordinasyon sağlanacağı belirtildi.

Brüksel, Çin’i bazı alanlarda ortak, ekonomik rakip ve stratejik rakip olarak gördüğünü söylüyor. Avrupa Birliği, daha şahin bir ABD ile koordinasyonun şart olduğunu kabul ederek, Çin politikasını yeniden ayarlamayı planlıyor.

Çin’deki tıbbi cihazlar sektörüne atıfta bulunan belgede, transatlantik ortakların piyasa dışı politika ve uygulamaların oluşturduğu tehdit üzerine olası eylemleri araştırdığı bilgisi yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Taraflar, Çin’in Ukrayna’daki savaşla ilgili Rus dezenformasyon anlatılarını güçlendirmesi de dahil olmak üzere, bilginin yabancı manipülasyonuna karşı koyma çabalarında iş birliği yapmayı hedefliyor.

İki taraf ayrıca , Çin’in AB üyesi Litvanya’ya uyguladığını söylediği ticaret kısıtlamaları gibi ekonomik yaptırımlara karşı eylemi koordine etmek için G7 ile birlikte çalışmaya kararlı olduklarını deklare etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.