Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hizmet Sektörü 55,2’ye Yükselerek Toparlanmaya İşaret Etti

Dünya devinden kritik veriler açıklanmaya devam ediyor. Tarım dışı istihdam verisinin ardından ISM hizmet endeksi de duyuruldu. İşte detaylar;
ABD Hizmet Sektörü 55,2’ye Yükselerek Toparlanmaya İşaret Etti
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) açıklanan veriler küresel piyasalar için yol gösterici bir önem taşıyor. ABD’de ISM hizmet endeksi 2023’ün ilk ayında 6 puan yükselerek 55,2’ye ulaştı. Söz konusu veri, 2020’nin yarısından bu yana görülen en büyük aylık artış olarak kaydedildi. Endeksteki pozitif çıkış tüketici talebinin arttığını gösterdi.

ABD ISM hizmet endeksinin 50’nin üzerinde bir değer alması sektördeki büyümeyi gösteriyor. 2023 yılında ABD ekonomisinde açıklanan diğer verilerle birlikte olumlu bir tablo hakim.

Yeni siparişler endeksi Ocak’ta 45,2’den 60,4’e, istihdam endeksi ise 49,4’ten 50’ye çıktı.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan ISM imalat endeksi ise 2020’den beri en düşük rakama inmiş ve daralma 3.ayda da sürmüştü.

S&P Global Ocak ayı hizmet PMI verisini 46,6’dan 46,8’e güncelledi.

Geçen saatlerde piyasaların takip ettiği bir diğer veri de ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan Ocak ayı tarım dışı istihdam verileri oldu. Tarım dışı istihdam yeni yılın ilk ayında 517 bin yükseliş gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu