Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hisseleri Rekordayken, S&P 500 Endeksi Son 6 Yılın En Yükseğinde!

ABD'nin hisse senetleri rekor seviyelerde kapanış yaparken, S&P 500 Endeksi 2013 yılından bu yana en yüksek yıllık performansını kaydetti.
ABD Hisseleri Rekordayken, S&P 500 Endeksi Son 6 Yılın En Yükseğinde!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’nin hisse senetleri Perşembe gününü rekor yüksek seviyelerde kapattı. S&P 500 Endeksi kazançlarını %0,45  artırarak 3.205,37 puana çıktı. Bu, 2013 yılından bu yana kaydedilen en iyi yıllık seviyeye işaret etti ve endeks yıllık %28 kazanç elde etti.

Dow Jones endeksi günü kapanışında %0,49 artış göstererek 28.376,96 puanı yakaladı. Bir diğer ABD hissesi olan Nasdaq endeksi ise telekomünasyon hisseleri doğrultusunda kazançlarını %0,67 artırarak 8.887,22 puana ulaştı.

2019 yılı genelinde Dow Jones Endeksi kazançlarını %22 oranında yukarıya taşıdı. Bu endeksin 2017 yılında bu yana kaydettiği en yüksek performansa işaret ederken, S&P 500 Endeksi de son 6 yılın en başarılı performansını kaydetti. Bu yıl genelinde Nasdaq Endeksi ise %34 değer artışı kaydetti ve yakalanan bu seviye 2013 yılından bu yana en iyi performans olarak kayıtlara geçti.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından Perşembe günü açıklanan veriler, 14 Aralık haftasında ülkede işsizlik maaşı başvurularının haftalık bazda 18 bin düşüş göstermesine rağmen 234 bin olarak gerçekleşti. 225 binlik beklentiler geride kaldı.

ABD'de İşsizlik Maaşı BaşvurularıÜlkenin 7 Aralık haftasına ilişkin 1 haftalık gecikmeyle süregelen işsizlik maaşı başvuruları 51 bin artış kaydererek 1,72 milyona ulaşmış ve bu da Ağustos ayından bu yana görülen en yüksek seviye olmuştu. ABD’li vatandaşların bekleneni üzerinde başvuru yapmalarına rağmen açıklanan rakamların yarım yüzyılın en düşüklerine yakın olduğu görüldü.

Ülkenin iş gücü piyasalarının durumunu ölçen verileri genel anlamda iyi durumdayken, işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ise 2018 yılının kıyaslanabilir haftasına oranla 14 bin civarı (düzeltilmiş rakam) daha fazla kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD ve Çin arasındaki ticari anlaşmanın teknik ve yasal olarak inceleme sürecinde olunduğunu ve Ocak ayı başında birinci aşamanın imzalanacağını açıklamıştı. Yatırımcılara göre her ne kadar böyle bir sürecin içinde olunsa da 2019 yılında %24 artış gösteren hisse senetlerinde yeni katölizörlere gereksinim duymak kaçınılmaz olabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın