Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hazinesi O Dönem için Borçlanma Hedefini Düşürdü

ABD Hazine Bakanlığı, Ekim-Aralık dönemi için borçlanma hedefini düşürmesine rağmen rekor seviyede kalmaya devam etti. Detaylar haberin içerisinde;
ABD Hazinesi O Dönem için Borçlanma Hedefini Düşürdü
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanlığı tarafından Ekim-Aralık dönemi için net borçlanma tahmini revize edildi. Bakanlık açıklamasında, artan gelir tahminlerini gerekçe göstererek 2023 yılı 4’üncü çeyrekte 776 milyar dolar borçlanma beklediğini açıkladı.

Bu, ABD Hazine Bakanlığı’nın Temmuz’daki tahmini olan 852 milyar dolardan 76 milyar dolar daha az. Londra merkezli haber ajansı Reuters, revizyonun aylardır bolluk nedeniyle sarsılan tahvil piyasalarına bir miktar rahatlama getireceğini ileri sürdü.

Azalan 776 milyar dolarlık borçlanma tahmin, Covid-19 yardım harcamalarının desteklediği 2021 çeyreğindeki 689 milyar dolardan yüksek. Bu, Ekim-Aralık dönemi için hala bir rekor olmaya devam ediyor.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan bir yetkili ise Kaliforniya ve diğer bazı eyaletlerden doğal afetler sebebiyle ertelenen gelir vergisi ödemelerinin artık Hazine’ye akmaya başlamasıyla Ekim-Aralık döneminde gelirin artmasının beklendiğini dile getirdi.

Tahminler ABD Hazine tahvili getirilerinin hafif düşmesine sebep olurken, 10 yıllık gösterge getirisi yüzde 4,88 seviyesinde kaldı.

GCM Yatırım Banner

ABD Boşalan Nakit Dengesini Yeniden İnşa Etmeye Çalışıyor

Ülkede bütçe açığı genişlerken, Hazine’nin baharda Kongre’deki borç tavanı çıkmazından dolayı boşalan nakit dengesini yeniden inşa etmeye çalıştığı anımsatıldı. Artan tahvil arzıyla birlikte Hazine getirilerinin, özellikle de uzun vadeli menkul kıymetlerin getirilerini arttırdığı belirtildi.

New York’taki Jeffries para piyasası ekonomisti Thomas Simons, bugünkü borçlanma tahminlerine olan ilginin normalden yüksek olduğunu vurguladı.

Beklentilerin üst sınırında olmadığına işaret eden Simons, bu durumun piyasada bir miktar rahatlamaya sebep olabileceğini öngördü.

2024’ün ilk çeyreğinde 816 milyar dolar borç almayı tahmin eden ABD Hazine Bakanlığı, hem Aralık sonu hem de Mart sonu için 750 milyar dolarlık yüksek bir nakit bakiyesi beklediğinin altını sizdi.

2023 yılının 3’üncü çeyreğinde 1,01 trilyon dolar borçlandığını bildiren ABD Hazine’si, bu dönemi 657 milyar dolar nakit bakiyesiyle sonlandırdığını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın