Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ve Guatemala Arasında Güvenli Üçüncü Ülke Anlaşması İmzalandı

ABD ve Guatemala, Orta Amerika'dan ABD'ye sığınanların sayısını azaltması amacı taşıyan "güvenli ülke" sözleşmesi imzaladı.
ABD ve Guatemala Arasında Güvenli Üçüncü Ülke Anlaşması İmzalandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu sabah elde edilen bilgiye göre, Trump’ın ABD-Meksika arasına örülmesini talep ettiği sınır duvarının 2,5 milyar dolarlık maliyetinin ülkenin Savunma Bakanlığı tarafından karşılanmasına onay verilmişti. Belirtilen bütçenin karşılanmasına izin veren ABD Yüksek Mahkemesi, California eyaletindeki federal hakimin aldığı yasak kararını yok etmiş oldu.

Bu gelişmenin ardından ABD’nin Guatemala ile bir iltica anlaşmasına giderek, Orta Amerika’dan ABD’ye sığınmacı olarak gelenlerin sayısını düşürmek için bir sözleşme imzaladıkları öğrenildi.

ABD Guatemala ile Bir İtica Anlaşmasına GittiWashington yönetimi ile Guatemala birkaç aydır görüşmeler gerçekleştiriyordu. ABD Başkanı Donald Trump Cuma günü Beyaz Saray’daki imza töreninde söz konusu anlaşmaya dair bazı açıklamalar yapmıştı.

Bu kapsamda anlaşmanın “güvenlik ve hukuki yollarla sığınma talebinde bulunanlar” için bir örnek oluşturacağını söyleyen Trump, sığınma konusunda meydana gelen sahtekarlıkların da önüne geçileceğini bildirmişti.

Anlaşma, Guatemala İçişleri Bakanı Enrique Degenhart ve ABD İç Güvenlik Bakan Vekili Kevin McAleenan ile birlikte Trump’ın da yer aldığı buluşmada imzalandı. Anlaşmanın Ağustos ayında yürürlüğe gireceği öğrenilirken, sözleşmeye dair pek çok belirsizlik de bulunuyor. Ayrıca anlaşma, iltica amaçlı ABD’ye gidenlerin Orta Amerika ülkesinden geçerken orada kalacaklarını öngörüyor.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından Beyaz Saray’dan gelen açıklamada Guatemala’nın artık “güvenli üçüncü ülke” olarak ilan edildiği duyuruldu.

Anlaşmanın İmzalanmasının Ardından Beyaz Saray'dan Bir Açıklama GeldiDaha açık bir ifadeyle, bundan sonra diğer ülkelerden ABD’ye gitmek için yola çıkan sığınmacılar Guatemala’da kalmak için başvuru yapmak durumunda olacak. Fakat bu durumun yüksek ihtimalle yalnızca El Salvador ve Honduras’tan gelenleri etkileyeceği öngörülüyor. Uygulanma şekline ilişkin detaylar henüz paylaşılmasa da anlaşmanın ABD’ye iltica edenlerin sayısını azaltacağı biliniyor.

GCM Yatırım Banner

Diğer taraftan “güvenli üçüncü ülke”ifadesinin anlaşmada yer almadığı McAleenan tarafından belirtilirken, Trump ülkenin anlaşmayı imzalamasını hızlandırmak için seyahat yasağı ve gümrük vergisi uygulamakla tehdit etmişti.

Buna karşılık Guatemala Anayasa Mahkemesi de parlamentonun onayı olmadan güvenli üçüncü ülke haline getirecek bir anlaşmanın imzalanamayacağına dair bir hüküm getirmişti. Anlaşmanın imzalanmasından mutluluk duyan Trump, bu adımla birlikte Guatemala hükümeti ile ABD’nin dost olacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.