Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD GSYİH’si İkinci Okumaya Göre 2Ç20’de %31,7 Daraldı

Coronavirüs pandemisinin etkisi hala çok belirgin bir şekilde hissedilmeye devam ederken, ABD ekonomisinde Büyük Buhran’dan bu yana en büyük düşüş yaşandı.
ABD GSYİH’si İkinci Okumaya Göre 2Ç20’de %31,7 Daraldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Covid-19 pandemisinde en fazla vaka ve ölü sayısına ulaşan Amerika Birleşik Devletleri’nde gayrisafi yurt içi hasıla rakamları açıklandı. ABD Ekonomik Analiz Bürosu tarafından açıklanan verilerde ilk okumalara göre %32,9 olan ABD ekonomisinin ikinci çeyreğindeki daralma oranı, aşağı yönde revize edildi.

Açıklanan verilere göre ABD ekonomisindeki küçülme %32,5 olan piyasa beklentisinden daha iyi geldi.
ABD Ekonomisi %31,7 Küçüldü
Kaynak: Bureau of Economic Analysis

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ABD’de, yıllıklandırılmış GSYİH %32,9 olan ilk veriye göre %31,7 gelerek nispeten iyileşme gösterdi. Analistlerin beklentisi %33,5 – %28,5 arasında düşüş olması yönündeydi. İkinci üç aylık dönemde cari GSYİH %33,3’e denk gelen 2,07 trilyon dolar düşüşle 19,49 trilyon dolara geriledi.

Gayri safi yurtiçi alımlar için fiyat endeksi ilk çeyrekte artarken, ikincide %1,5 düşüş gösterdi. Gıda ve enerji hariç fiyat endeksi %1 oranında geriledi. Bu dönemde kişisel tüketim harcamaları %34,1 oranında azalırken, bir önceki tahminlere göre yukarı yönde revize edildi. Bu kalemdeki düşüş oranı daha önce %1,9 olarak açıklanırken, son raporda %1,8 oldu.

Reel gayri safi yurtiçi gelir (GDI), ikinci çeyrekte %33,1 azaldı.
ABD Ekonomisinde Pandeminin Etkileri
Kaynak: Bureau of Economic Analysis

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ABD’de şu ana kadar 6 milyondan fazla coronavirüs vakası bildirildi. 183 bin insanın hayatını kaybettiği ülkede salgınla mücadele kapsamında getirilen tedbirler hayatı durma noktasına getirirken, Washington Hükümeti uyguladığı mali teşviklerle rekor düzeyde harcama yaptı.

Bütçenin rekor düzeyde açık verdiği ve finansal desteklerin devam ettiği ABD’de ekonomi Büyük Buhran’dan bu yana en keskin düşüşü gösterdi. Yılın ilk çeyreğinde %5 daralan ekonomi pandemi etkisiyle Nisan-Haziran arası dönemde sert geriledi.

GCM Yatırım Banner

Bu tabloda; kişisel tüketim harcamaları, sabit yatırımlar ve ihracatta düşüş olurken, federal hükümetin devreye soktuğu destekler yine de düşüşü sınırlandırdı. Fed Başkanı Jerome Powell Jackson Hole sempozyumunda yaptığı konuşmada enflasyon ve istihdam hedeflerinden bahsetti.

ABD hükümeti salgının başından bu yana ekonomik açıdan zarar gören hane halkına ve işletmelere destek olmak için sayısız teşviki devreye soktu. Powell son açıklamasında %2 enflasyon hedefinin sabit tutulduğunu belirterek, maksimum istihdam odaklı değişiklikler yapacaklarını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.