Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Endişeli! Hint Askerleri Rus Askeri Tatbikatına Katıldı

Hindistan askerlerinin Rusya'nın düzenlediği geniş çaplı askeri tatbikata katılması ABD'li yetkililerin tepkisini çekti. Detaylar haberde;
ABD Endişeli! Hint Askerleri Rus Askeri Tatbikatına Katıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın bir süre önce duyurduğu Vostok (Doğu) 2022 stratejik askeri tatbikatı başladı. Hindistan Savunma Bakanlığı, Perşembe günü yaptığı açıklamayla Hindistan ordusundan askerlerin bir hafta sürecek askeri tatbikat için Rusya’ya indiğini söyledi.

Hindistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bir Hint ordusu birliğinin tatbikat yerine ulaştığı belirtildi. Açıklamada “Önümüzdeki yedi gün boyunca ortak saha eğitimi tatbikatları, muharebe tartışmaları ve ateş gücü tatbikatlarını içerecek ortak tatbikatlar yapılacak” ifadeleri kullanıldı.

Hindistan’ın bu hamlesi, ABD’nin şu dönemde Rusya ile herhangi bir ülkenin tatbikat yapması konusundaki endişelerini dile getirmesinin kısa süre sonrasında gelmiş oldu.

Tatbikata 14 Ülke Katılım Gösteriyor

Hindistan hükümet yetkilileri de, güçlerinin bir dizi başka ülkeyle birlikte Rusya’da düzenli olarak çok taraflı tatbikatlara katıldığını duyurdu. Tatbikata, Hindistan dışında Çin ve Azerbaycan dahil olmak üzere 14 farklı ülkeden asker ve askeri gözlemcinin katıldığı biliniyor.

Rusya’nın, Hindistan’ın en büyük askeri donanım tedarikçisi konumunda olması iki ülke arasındaki ilişkilerin bir yansıması olarak değerlendiriliyor.

GCM Yatırım Banner

Moskova yönetimi, Temmuz ayı sonlarında, ağır personel ve ekipman kayıplarına neden olan Ukrayna’da altı aydır devam eden savaşa rağmen, ülkenin doğusunda Vostok tatbikatını yapacağını duyurmuştu.

ABD Cephesi Endişelerini Dile Getirdi

Son yıllarda Hindistan ile askeri ortaklığını derinleştiren ABD ise Hindistan askerlerinin Rusya’daki tatbikata katılmasından rahatsızlık duyduğunu belirtti.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre Salı günü yaptığı açıklamada “ABD; Rusya, Ukrayna’ya karşı sebepsiz, acımasız bir savaş yürütürken Rusya ile tatbikat yapan herhangi bir ülke konusunda endişeli” ifadelerini kullandı.

Jean-Pierre sözlerinin devamını “Ancak tabii ki her katılımcı ülke kendi kararlarını verecek” şeklinde getirdi.

2018 yılında düzenlenen bir önceki Vostok tatbikatı, ilk kez Çin ordusu da dahil olmak üzere yaklaşık 300.000 askerin dahil olduğu büyük ölçekli bir biçimde gerçekleşmişti. Bu yılki tatbikatta ise 50 bini aşkın sayıda askerin yanı sıra 140 uçak ile 60 savaş gemisinin de içinde bulunduğu 5 binden fazla silah ve askeri teçhizat yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.