Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Wall Street 5 Günlük Düşüş Serisini BIST’in Pozitif Duruşuna Özenerek Bozdu

Wall Street 5 günlük negatif kapanış serisini dün bozmuştu, Avrupa endeksleri hafif pozitif kapanışın üzerine haftanın son işlem gününde negatif seyrediyor.
Wall Street 5 Günlük Düşüş Serisini BIST’in Pozitif Duruşuna Özenerek Bozdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

15 Kasım Perşembe gününde Wall Street borsa endekslerinde teknoloji hisseleri önderliğinde bir yükseliş kaydedildi. Metal ve petrol fiyatlarındaki artış da endekslere pozitif etki etti. Güne negatif başlayan endekslerde seans boyu alıcılı hareketler gözlemlendi.

Wall Street Endekslerinde Pozitif Kapanış

Wall Street Endekslerinde Pozitif Kapanan Gün Haftayı Olumlu Kapanışa KavuşturabilirDow Jones 208 puan primle 25.289 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Endekste bilgi teknolojileri sektörü %2’nin üzerinde primle öne çıkarken onu ham madde ve finans sektörleri %1 üzeri primlerle takip etti. Temel ve takdirsel tüketim sektörleri ise en zayıf sektörler olarak izlendi.

Dün seans kapanışından sonra açıkladığı bilançoda beklenti üzerinde kar açıklayan Cisco şirketinin hisseleri %5,5 değer kazancıyla endekste en çok yükselen hisse oldu. $10 milyarlık hisse geri alım kararı ve 2019 için 10,60-11,05 dolar aralığında hisse başı kar tahmini açıklayan 3M şirketinin hisseleri %3.5 primle günü sonlandırdı. Walmart ve Home Depot %2’ye yakın değer kayıplarıyla en çok kaybettiren hisseler oldu.

S&P 500 endeksi 28 puan yükselişle 2730 seviyesinden kapandı. Bilgi teknolojileri sektörü %2,5 primle öne çıktı. Onu, enerji, finans ve ham madde sektörleri takip etti. Emlak ve alt yapı sektörleri ise zayıf kaldı. AMD, Microsoft, Apple, Intel, Micron, Qualcomm gibi teknoloji şirketleri %2-5 arası primlerle dikkat çekti. 

DAX ve CAC 40 Haftanın Son Günü Ekside

GCM Yatırım Banner

DAX ve CAC 40 Haftanın Son Günü Ekside İşlem GörüyorAvrupa piyasaları günün ilk saatlerinde İngiltere Brexit Bakanı’nın istifa etmesiyle yönünü aşağı çevirdi. İngiltere’de Ekim ayı perakende satış verilerinin beklentilerin altında açıklanması da negatif gelişmelerden biri oldu. DAX ve CAC 40 endeksleri güne pozitif bölgede başladıktan sonra gün boyu satıcılı seyir hakim oldu.

Kapanışa doğru son iki haftanın en düşük seviyesi görüldü. Almanya DAX endeksinde takdirsel tüketim, sağlık ve emlak sektörleri %1’in üzerinde değer kayıplarıyla öne çıktı. Merck, Continental ve Daimler %2,5’a yakın gerilemeyle dikkat çekti.

DAX ve CAC 40 endekslerindeki görünüm haftanın son işlem gününde, sırası ile -%0.22 ile 11.328,77 ve -%0,38 5.014,69 seviyelerinde gözlemlendi.

FTSE 100 Artı Kapanış Yapsa da Anlık Negatif Bölgede

FTSE 100 Artı Kapanış Yapsa da Anlık Negatif Bölgede Seyrediyorİngiltere FTSE 100 endeksinde de seansın son saatine kadar satıcılı seyir izlendi ancak kapanışta az da olsa artıya geçmeyi başardı. FTSE 100 endeksinde enerji, bilgi teknolojiler ve ham madde sektörleri %2’ye yakın primlerle öne çıkarken emlak ve alt yapı sektörlerinde %4 civarı değer kayıpları izlendi.

Metal fiyatlarındaki yükselişin desteğiyle madencilik şirketleri Evraz %5,2, Randgold %4,8, Antofagasta %4,5 ve Fresnillo %3,9 primle endekste en çok değer kazanan hisseler arasında yer aldı. Brexit konusunda anlaşmaya varılamamasın RBS’in yönetiminde bölünmeye yol açacağı beklentisi banka hisselerine sert satış getirdi. RBS hisseleri %10’a yakın değer kaybıyla günü sonlandırdı.

FTSE 100 bölgesindeki borsa endekslerinde hakim olan negatif havanın baskısında gün içinde %0,60 değer kaybı ile 6.995,92 puandan karşımıza çıkıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.