Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisinin Büyümesiyle Brent Petrol 88,5 Dolara Ulaştı!

Çin’de pandemiye yönelik önlemlerin azalması, ABD’de ekonominin güçlü büyümesi petrol fiyatlarının artmasına neden oldu. İşte detaylar;
ABD Ekonomisinin Büyümesiyle Brent Petrol 88,5 Dolara Ulaştı!
HABER GİRİŞ

Dünya devlerindeki ekonomik rakamların olumlu senaryolara işaret etmesi, Brent petrolün ve ham petrolün fiyatını doğrudan etkiledi. Fiyatlardaki yukarı yönlü hareketliliğin ana kaynaklarından biri Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) açıklanan büyüme rakamları oldu. ABD için büyüme beklentisi yüzde 2,6 seviyesindeydi.

Veriler, beklentileri aşarak yüzde 2,9 oranında açıklandı. Son bilgiler, ABD ekonomisinin güçlü bir şekilde büyüdüğünü gösterdi. Ayrıca enflasyondaki gerileme ve resesyon kaygılarının azalması da petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Büyümenin beklentilerden daha yüksek olması Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) faiz konusunda daha yumuşak adımlar atacağına yönelik tahminleri artırdı.

Ayrıca Çin’in geçtiğimiz haftalarda Kovid-19 önlemlerini azaltması, ekonominin ve ticaretin canlanmasına ortam hazırladı. Bu gelişmeler, petrol talebinde toparlanma beklentilerinin yükselmesine neden oldu.

Brent petrol günlük yüzde 1,3 artışla 88,5 dolara yükselmiş durumda. Son verilerle birlikte aylık artış yüzde 6 seviyesine yaklaştı.

GCM Yatırım Banner

Güne 81 dolardan başlayan ham petrol ise günlük yüzde 1,6 yükselerek 82,3 dolara kadar yükseldi.

Uzmanlar, resesyon endişelerinin azalması ve ticaretin hızlanmasıyla petrole olan talep artacağından dolayı fiyatların da yukarı yönlü hareketliliğine devam edebileceğini aktarıyor

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın