Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisinde Büyüme Yavaşlamaya Devam Ediyor

Global piyasalar tarafından bu haftanın beklenen verilerinden ABD'nin ilk çeyrek büyüme raporu açıklandı. Ekonomik büyüme bu dönemde beklentilerin altında kaldı.
ABD Ekonomisinde Büyüme Yavaşlamaya Devam Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu haftanın önemli verilerinden ABD’nin ilk çeyrek gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) verileri açıklandı. ABD Ekonomik Analiz Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre dünyanın en büyük ekonomisinde büyüme ilk çeyrekte yüzde 1,3 olarak gerçekleşti. Analistlerin beklentisi büyümenin yüzde 1,6 seviyesine olacağı yönüneydi.

Bir önceki mali dönemde ise büyüme yüzde 3,4 olarak gerçekleşmişti. Rakamlar Federal Rezerv’in yüksek faiz politikası nedeniyle ekonomik yavaşlamanın artarak devam ettiğini gösteriyor. FED, Mart 2022’den bu yana faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 seviyesine çıkarmıştı. Faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağı ise piyasalar tarafından merak ediliyor.

ABD’de yarın ise FED’in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği kişisel tüketim giderleri (PCE) verisi odakta olacak. Büyümedeki yavaşlamanın büyük ölçüde tüketici harcamalarındaki yavaşlama nedeniyle olduğu görülüyor. Zayıf GSYİH raporuna en büyük katkıyı sağlayanlar, daha geniş bir ticaret açığı ve stoklarda veya satılmayan mallarda daha küçük bir artış oldu. Rapor sonrası ABD Dolar Endeksi (DXY) yüzde 0,3’lük düşüşle 104,7 puana geriledi.

Revize edilen rapor, ekonominin ana itici gücü olan tüketici harcamalarının daha önce belirtildiği gibi yüzde 2,5 yerine yüzde 2,0 oranında arttığını da gösterdi. Hanehalkı harcamaları önceki iki çeyrekte yüzde 3’ün üzerinde bir oranda artmıştı. Son tahminler, ekonominin 2023’ün son iki çeyreklik verilerine benzer şekilde yüzde 3 veya daha fazla büyüyebileceğini gösteriyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.