Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisi için Resesyon Beklentileri Ayrışıyor

ABD ekonomisinde durgunluk için gelen yorumlar, ayrışmayı sürdürüyor. Yüksek enflasyona rağmen gücünü koruyan ekonomide, anahtar tüketici...
ABD Ekonomisi için Resesyon Beklentileri Ayrışıyor
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ekonomisinde resesyon için beklentiler, tezatlık göstermeye devam ediyor. ABD Merkez Bankası (FED) üyeleri dahil önde gelen isimler, resesyon konusunda fazla fiyatlamadan bahsediyor.

Ancak bazıları endişelerin haklı olduğunu savunuyor. Conference Board Baş Ekonomisti Dana Peterson, ABD’de durgunluk halihazırda gerçekleşmiyorsa bile yakında olacağını söyledi.

Bununla birlikte ABD’de bir durgunluk meydana gelse bile, şirketlerin bulması zor işçileri elinde tutması ve harcamalarda yalnızca mütevazı kesintiler olması nedeniyle bunun pekala kısa ve sığ olabileceğini belirtti.

Peterson, işletmelerin işe alımlarını sürdürdüklerini fakat nihayetinde anahtarın tüketici olduğunu dile getirdi.

“Tüketiciler ne kadar harcamaya razı? Kendi gelirlerinden, servetlerinden ya da kredi kartlarından? Belki de tüketicilerin tüketildiği noktaya yaklaşıyoruz.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca yaklaşık bir yıldır durgunluk uyarısı veren Conference Board’un kilit ABD endeksinin ötesinde uyarılar da var. Örneğin ABD’li perakende devi Walmart, son bilançosunda güçlü satış büyümesinin yanında ekonomik olarak zayıflamış hanehalkına dikkat çekti.

Yine de tüketiciler harcamaya, patronlar işe almaya ve ekonomi büyümeye devam ederse, Fed ve diğer büyük merkez bankaları için ikilem, enflasyonun böyle bir ortamda hala yavaşlayıp yavaşlayamayacağı olacak.

Piyasalar son dönemde FED’in kararlılığına şüpheyle yaklaşsa da açıklanan son enflasyon-işgücü verileri, ABD ekonomisinin kolay kolay zayıflamadığını ve enflasyonun kolay yavaş yavaşlamadığını gösterdi.

Durumun altını çizen St. Louis Fed Başkanı James Bullard geçen hafta verdiği bir demeçte, “Piyasalar 2022’nin ikinci yarısında bir durgunluğu ve 2023’ün ilk yarısında bir durgunluğu daha yüksek fiyatladı” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki haftalarda açıklanacak Şubat ayı istihdam ve enflasyon okumaları, Fed politika yapıcılarının 21-22 Mart toplantısına hazırlanırken çizilecek rota için kritik olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın