Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Dolar Endeksi (DXY), 5,32 TL’ye Yükselen USD/TRY ve Vadeli Döviz Kontratları

Dolar kurundaki yüksek bantlı hareketlerin ardından 5,32 seviyelerinin görülmesi, DXY hareketlerine bakış ve vadeli döviz kontratlarının teknik olarak değerlendirilmesi;
ABD Dolar Endeksi (DXY), 5,32 TL’ye Yükselen USD/TRY ve Vadeli Döviz Kontratları
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD dolarının performansını 6 ülke para birimine karşı takip eden ABD Dolar Endeksi (DXY) geçtiğimiz hafta 97,0 bandı üzerinde gösterdiği performansın ardından bu hafta hafif gerilemişti. Haftanın ikinci işlem gününde de an itibarıyla %0.10 düşüş gösteren endeks dünkü gün içi seviyelerinin üzerinde bir seyirde. (Dünkü araştırma esnasında 97,70 bandında idi.) 

DXY bugünkü negatif performansı ile 96,81 seviyesinde grafik dalgalandırsa da endeksin seyri yukarı yönlü bir duruş sergiliyor. Oca ayında sermaye piyasalarında gözlenen ve dünya genelindeki birçok endeksin tarihlerindeki en iyi Ocak ayı performanslarına imza atan tablonun ardından, FED Ocak açıklamalarının da yansıması başlığında 95,0 seviyelerine gerilemişti. 

DXY’nin Şubat Performansı ve Teknik Noktaları

Şubat Ayında Primlenen DXY, Bu Hafta Yatayda SeyrediyorŞubat ile başlayan finansallardaki küresel satıcılı (düzeltme başlığında incelenen) hareketler DXY’de primlenme olarak reaksiyon buldu ve kolladığımız 96,5 seviyesinin üzerinde bir performansa yol açmıştı. 11 Şubat 97,02 seviyesinde son günlerinin tepesini kaydeden endeks, gelişmenin ardından gevşeyerek 96,70 bandına çekilmişti. Daha sonra 97,13 noktasına tekrar sıçrama görülse de geri çekilme ile 96,80-97,00 seyrinde yatay bir grafik gözlenmekte.

96,84 seviyesinde öne çıkan 20 günlük hareketli ortalamanın bulunduğu seviyenin endeks için önem arz ettiği düşünülebilir. 20 günlük hareketli ortalamanın kırılması halinde 100 günlükte bulunan 96,88 seviyesi kırılabilir ve 97,00 rakamlarını tekrar konuşabiliriz. Politik gelişmelere de hassasiyeti yüksek olan endeks ABD-Çin müzakerelerinden olumsuz sonuç elde edilmesi halinde hareketlenebilir.

Türk Varlıklarındaki Risk Yatırımcıyı Dolara Yönlendirebilir

Renk Değişimleri Risk İşaret Ederken Yatırımcı Dolara KaçabilirTürk varlıklarında Şubat ayı iyi gelmedi demiştim, Ocak sonu performanslar ışığında. Öyle de oldu. Lakin ani tepkilerle %2.0 civarında değer kazanan BIST 100’ün de hakkını yememeli elbette. Endeks ağırlığı yüksek THYAO’da süren baskı ve şirket açıklamaları ile ani sıçramalar Borsa İstanbul argümanlarını şahlandırsa da seyir istikrarını koruyamadı.

GCM Yatırım Banner

Dolar TL kurunda geçtiğimiz hafta üst bantlı hareketler dikkatimi çekmişti. 5,20 TL civarında işlemlere müsade eden kur, yataydaki sıkışma ile yönünü aşağı ya da yukarı teyit etmede zorlanmıştı. Hafifi gevşemeleri yoğun talebe maruz kalması ile her daralmada toparlanma kaydeden kur 5,25 seviyelerinde gezinmişti. 5,28 seviyesini kolladığım, yazılarımda da yer yer bu noktalara değindiğim Dolar TL’de 5,28 seviyesi test edildi ve üzerinde gün sonları alındı.

Bu hareketin ardından 5,31 TL civarına yükselen kur an itibarıyla 5,32 seviyesini (spot) tepe nokta olarak kaydetti. Bu seviye son haftaların yüksek seviyesi olarak güncellenirken 2 hafta önceki sığ hareketin ardından geçen hafta üst banlardaki seyir bu hafta yukarı yönlü grafiklerin teknik bakış için kaynağı niteliğinde olabilir. 5,3051 seviyesindeki 20 günlük hareketli ortalamanın üzerindeki gün sonları ise 5,32 seviyelerini ve üzerini sinyal verebilir.

Spot Dolar TL ve Vadeli Döviz İşlemlerine Bakış

Spot Dolar TL Kuruna Dair Teknik Bakış ve Vadeli Döviz KontratlarıSpot Dolar TL kurunda haftanın ikinci işlem günü %0.25 değerlenme işaret ederken 5,3167 seviyesinde seyrediyor. Dünkü Dolar Tatili (Washington’un Yıl Dönümü) gerekçesinde bazı aracı kurumlar Salı valörlü işlem alıyordu. 5,30 civarında satış kuru veren kurumlar bugünkü güncellenen TCMB verileri ile 5,30-5,37 civarında fiyatlamalar sunuyor.

F_USDTRY0219 iş kodlu Şubat vade döviz kontratı bugün %0.21 prim ile 5,3372 fiyatında gözleniyor. Nisan vadede 5,4914 ve Haziran vadede 5,6412 fiyatları karşımıza çıkmakta. Şubat vade döviz kontratı haftanın ilk işlem gününde %0.25 değerlenme (uzun pozisyon) ile kapanmıştı. Kontrat bugünkü tabloda 5,3082 seviyesinde olası bir destekte ele alınabileceği gibi, 5,3431 seviyesinde yorumlanabilecek olası bir direnç karşımıza çıkabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın