Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Dış Ticaret Verisi Açıklandı: Son İki Yılın En Düşüğü Görüldü

ABD’de açıklanan Kasım ayı dış ticaret verilerine göre, Aralık 2020’den bu yana en düşük seviye görüldü. Detaylar geliyor…
ABD Dış Ticaret Verisi Açıklandı: Son İki Yılın En Düşüğü Görüldü
HABER GİRİŞ

Küresel piyasaların bugün takip edeceği başlıca verilerden ABD dış ticaret raporu açıklandı. Rapora göre ABD’de dış ticaret Kasım’da aylık bazda yüzde 15,6 oranında azaldı ve 83,3 milyar dolara geriledi. Beklenti oranın 96,9 milyar dolar olarak geleceği yönündeydi.

Açıklanan dış ticaret verisi, Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyeyi temsil ediyor. Dış ticaret açığı Ekim ayında 98,8 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Mal ihracatı Kasımda yüzde 3,1 azalışla 168,9 milyar dolar olurken, mal ithalatı ise yüzde 7,6 azalarak 252,2 milyar dolara geriledi. Kasımda toptan eşya stokları ise aylık bazda yüzde 1 ve perakende stokları yüzde 0,1 artış kaydetti.

Mart’ta Rekor Görüldü

ABD’de ticaret açığı Mart ayında 126 milyar dolar ile rekor seviyeye çıkmıştı. İthalat kaleminde yer alan enerji ve kimyevi grubun fiyatlarındaki artış ticarette açık verilmesine neden olmuştu. Yılın ikinci yarısında ise başta petrol olmak üzere enerji fiyatlarındaki düşüş, maliyetlerdeki azalmayı beraberinde getirdi.

Ülkede ekonomik yavaşlamaya bağlı ihracatın azalması dikkat çekiyor. Kasım’da azalan ihracatın yılın son ayında da düşüş göstereceği tahmin ediliyor. Dış ticaret verileri, önceki haftalarda açıklanan Kasım ayı enflasyon rakamlarının ardından geliyor.

GCM Yatırım Banner

ABD’de Kasım ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 7,1 ile beklentilerin altında kalmıştı. Tahminler enflasyonun yüzde 7,3 seviyesinde geleceği yönündeydi. Enflasyon verisinin ardından Federal Rezerv, Aralık ayı toplantısında 50 baz puanlık faiz artırımı yapıldığını duyurmuştu.

FED’in faiz artırımları ekonomide durgunluk yaşanacağına dair beklentilerin artmasına neden oluyor. Bu durum hisse senetleri başta olmak üzere yatırım ürünlerinde yıl boyunca düşüşleri beraberinde getirdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.