Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Dış Ticaret Rakamları Açıklandı: Ocak’ta Ilımlı Artış

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Ocak ayına dair dış ticaret verileri açıklandı. Ocak ayında artış yaşandığı görüldü. Detaylar geliyor...
ABD Dış Ticaret Rakamları Açıklandı: Ocak’ta Ilımlı Artış
HABER GİRİŞ

Küresel piyasaların takip ettiği verilerden biri olan ABD dış ticaret rakamları açıklandı. ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre dış ticaret açığı Ocak’ta aylık bazda yüzde 1,6 artışla 68,3 milyar dolara ulaştı.

Piyasa beklentilerinden az artan ticaret açığının, bu dönemde 68,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyordu. Dış ticaret açığı, geçen yıl aralıkta 67,2 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Tüketim Malları ve Hizmet İthalatı Arttı

Tüketim malları ithalatı, cep telefonları ve diğer ev eşyaları ile oyuncaklar, oyunlar ve spor malzemelerindeki artışların etkisiyle 4.1 milyar dolar arttı. Sermaye malları ithalatı, elektrikli cihazlar ve telekomünikasyon ekipmanındaki artışları yansıtarak 1.4 milyar dolar arttı.

Hizmet ithalatı, çoğunlukla seyahat kaynaklı olarak 0,1 milyar dolar artarak 57,9 milyar dolara ulaştı. Ulaşım hizmetleri ise düştü. Enflasyona göre ayarlanan mal ticareti açığı Ocak ayında yüzde 3,6 artarak 101,8 milyar dolar oldu.

ABD’nin ihracatı, Ocak’ta yüzde 3,4 artışla 257,5 milyar dolara, ithalatı da yüzde 3 yükselerek 325,8 milyar dolara ulaştı. Ticaret açığı Japonya ile azalırken, Hindistan ile artış kaydetti. ABD’nin Hindistan ile ticaret açığı bu dönemde 4,5 milyar dolara yükselirken, Japonya ile olan açığı ise 5,6 milyar dolara geriledi. Hollanda ile olan ticaret fazlası ise 3,2 milyar dolara düştü.

GCM Yatırım Banner

Bu dönemde ABD’nin açık verdiği ticaret partnerleri arasında Çin, Avrupa Birliği, Meksika, Vietnam, Almanya ve Kanada yer alıyor. Ülkenin ticaret fazlası verdiği ülkeler ise Birleşik Krallık, Belçika, Avustralya, Hong Kong, Brezilya ve ve Singapur şeklinde sıralandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın